Resultat från specialen i Malmö 28-31/7 2005

En separat bildsida finns här!

TollarmästareTollarmästare Catarina Strand och "Greve Hamilton"

LPI LPII LPIII SLCH Foxy Farm’s Ch Cissac S43440/97
Hane född: 1997-06-24
e: Kanadickens Splanky S62670/91
u: Miramichi S22192/92
Uppf: Foxy Farm’s, Marie-Louise Lagander, Knivsta
Ägare: Catarina Strand, Halmstad

JuniortollarmästareJuniortollarmästare Louise & Cornelia Thornqvist med "Krusmynta"


SVCH Vildandens Krusmynta af Tingcha
S12983/2004
Tik född: 2003-12-27
e: Bella Nova’s Didis Challe S15398/2001
u: SVCH SUCH Vildandens Knipa af Nortchi S36700/2001
Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
Ägare: Louise Thornqvist, Vellinge

Uträkning av Tollarmästare resp Juniortollarmästare

(Vid lika slutsiffra gäller lägst siffra på jakten)

Hundens namn Plac jakt Plac utställning Slutsiffra
1. LPI LPII LPIII SLCH Foxy Farm’s Ch Cissac S43440/97 2 2 4
2. Grit vom Lech-Toller Nest DRC-T 02-0125 1 6 7
3. LPI LPII Rödrävens Kråkbär S15686/2003 6 1 7
4. LPI LPII LPIII SLCH SU(U)CH Lönnlövets Piggelin S42888/98 4 4 8
5. Vildandens Kricka af Nortchi S36701/2001 3 7 10
6. Aktiviva’s Cinderella De Mox S33592/98 5 5 10
7. Duck Tail’s Muddus Regnbågsforell S22819/2002 7 3 10
Juniortollarmästare nedan:
1. SVCH Vildandens Krusmynta af Tingcha S12983/2004 1 1 2
2. Agrosofens Banjo S56208/2003 2 3 5
3. Lönnlövets Karamell S61525/2003 4 2 6
4. SVCH Vildandens Digby-Cikoria af Tingcha S12981/2004 3 4 7
5. Kanadickens La Traviata di Kapo S13820/2004 5 5 10
Egentligen skulle inte La Traviata deltagit i finalen eftersom hon erhållit ett 3:e pris i utställningen, men då det inte spelade någon roll för utfallet så togs hon inte bort i ringen.

BISSU(U)CH DKUCH Ankinova Thasha "Thasha"

SU(U)CH DKUCH Ankinova Thasha S19613/2001
Tik född: 2001-02-28
e: FINJV-99 NORDV-99 SU(U)CH SV-01 SV-99 Aindow’s Charlie S50740/98
u: Drögstas Me Rete S59583/95
Uppf: Ankinova, Kristina Igelklint, Växjö
Ägare: Maria Hedström, Täby

BIMSU(U)CH SVCH Vildandens Vargtass af Dinchi "Tasse"

SU(U)CH SVCH Vildandens Vargtass af Dinchi S15393/2003
Hane född: 2003-01-15
e: LPII Rödrävens Mäyrä S29636/99
u: LPI LPII SU(U)CH Vildandens Drottning af Snickjaz S11901/98
Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
Ägare: Mariette Martinsson, Ljungskile

BIS UppfödargruppFoxy Farm's segrande uppfödargrupp

Foxy Farm’s
Uppf: Marie-Louise Lagander, Knivsta
Deltog med:
LPII SU(U)CH SV-00 Foxy Farm’s Lahaina
Foxy Farm’s Wahiba af Robin T
Foxy Farm’s Borsa af Hilo
LPI LPII LPIII SLCH Foxy Farm’s Ch Cissac

BIS Avelsgrupp

NORDUCH NVCH SVCH Lauvstuas Zamantha Fox N20811/99

Tik född: 1999-10-15
e: Fairchilds Qurage S53794/94
u: NUCH NVCH SVCH Lauvstuas Karmenzita N16718/95
Ägare: Anne-Lise & Eivind Holte, Norge
Deltog med:
NORDJV-03 SVCH SU(U)CH DKUCH Lauvstuas Snowline Zwinging Betty S31369/2003
Lauvstuas Snowbell Zilva Mallard N03703/03
SVCH SU(U)CH Lauvstuas Snowwhite Zarina S30726/2003
Lauvstuas Wildfox Bizzi Bee N22224/04

BIS Valp

Seawild’s Empress My Angel S21807/2005
Tik född: 2005-02-24
e: Shaggy Toller’s Sergent Pepper DK18231/2000
u: Solvingas Wylla af Gizmia S56857/2001
Uppf & Ägare: Seawild’s, Maria Gester, Varberg

BIM Valp

Seawild’s Emperor Morpheus S21809/2005
Hane född: 2005-02-24
e: Shaggy Toller’s Sergent Pepper DK18231/2001
u: Solvingas Wylla af Gizmia S56857/2001
Uppf: Seawild’s, Maria Gester, Varberg
Ägare: Carina Olofsson, Henån

BIS Junior

Lauvstuas Wildfox Bizzi Bee N22224/04
Tik född: 2004-10-13
e: Openbays Wild Boy FIN10850/03
u: NORDUCH NVCH SVCH Lauvstuas Zamantha Fox N20811/99
Uppf: Lauvstuas, Anne-Lise & Eivind Holte, Norge
Ägare: Cicilie Knutsen, Norge

BIM Junior

Rödrävens Bowmore S59074/2004
Hane född: 2004-08-15
e: Bella Nova’s Didis Challe S15398/2001
u: Huntrets Ticka Kaxi S47340/2000
Uppf: Rödrävens, Aji Franzén, Vikbolandet
Ägare: Malena Knutsson, Sölvesborg

BIS Unghund

Lönnlövets Nougat S61522/2003
Hane född: 2003-10-18
e: LPI LPII Ducktoller’s Curry S33054/2000
u: LPI LPII LPIII SLCH SU(U)CH Lönnlövets Piggelin S42888/98
Uppf: Lönnlövets, Anna & Petra Scharin, Bromma
Ägare: Cecilia Andersson, Köping

BIM Unghund

FINJV-04 TK1 Hulivilin Deeply In Love FIN38611/03
Tik född: 2003-08-05
e: FINCH FINVCH Tollerbay Derex Jeff FIN22436/00
u: FINCH Hulivilin Desert Rose FIN19341/00
Uppf: Hulivilin, Kirsi Mantilo, Finland
Ägare: Riika Junttila, Finland

BIS Jaktklass

FINUCH FINLCH ESTUCH SU(U)CH Nordwart Daidalos FIN14036/99
Hane född: 1999-02-18
e: Juno-Juhekin Rosso FIN40935/97
u: FINCH Nordwart Sheena FIN23930/95
Uppf: Nordwart, Birgitta Kajander, Finland
Ägare: Annina Nurmikivi, Finland
(Blev SU(U)CH i samband med Specialen!)

BIM Jaktklass

Lönnlövets Karamell S61525/2003
Tik född: 2003-10-18
e: LPI LPII Ducktoller’s Curry S33054/2000
u: LPI LPII LPIII SLCH SU(U)CH Lönnlövets Piggelin S42888/98
Uppf: Lönnlövets, Anna & Petra Scharin, Bromma
Ägare: Anna Fredriksson, Linköping

BIS Öppenklass

Golden Sunlight Jamboree vom Lech-Toller Nest DRC-T 02-0124
Hane  född: 2002-05-03
e: SUCH Rödrävens Björnbär S10212/93
u: Alison vom Lech-Toller Nest DRC-T 96-0019
Uppf: vom Lech-Toller Nest, Doris & Thomas Hoffman, Tyskland
Ägare: Ute Nagl, Tyskland

BIM Öppenklass

Lauvstuas Snowbell Zilva Mallard N03703/03
Tik född: 2003-02-11
e: DKCH NUCH Shaggy Toller’s Zilver Zimba DK11802/2001
u: NORDUCH NVCH SVCH Lauvstuas Zamantha Fox N20811/99
Uppf & ägare: Lauvstuas, Anne-Lise & Eivind Holte, Norge

BIS Champion

SU(U)CH DKUCH Ankinova Thasha S19613/2001
Tik född: 2001-02-28
e: FINJV-99 NORDV-99 SU(U)CH SV-01 SV-99 Aindow’s Charlie S50740/98
u: Drögstas Me Rete S59583/95
Uppf: Ankinova, Kristina Igelklint, Växjö
Ägare: Maria Hedström, Täby

BIM Champion

SU(U)CH SVCH Vildandens Vargtass af Dinchi S15393/2003
Hane  född: 2003-01-15
e: LPII Rödrävens Mäyrä S29636/99
u: LPI LPII SU(U)CH Vildandens Drottning af Snickjaz S11901/98
Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
Ägare: Mariette Martinsson, Ljungskile

Bästa Champion med jaktmerit

SUCH SVCH Vildandens Knipa Af Nortchi S36700/2001
Tik född 2001-05-09
e. SVCH Nordwart Canadian Rödräv S46608/99
u. SU(u)CH LPII LPI Vildandens Drottning Af Snickjaz S11901/98
Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
Ägare: Louise Thornqvist, Vellinge

BIS Senior

LPI LPII LPIII SLCH SU(U)CH Lönnlövets Piggelin S42888/98
Tik född: 1998-07-14
e: Kare Riverduck of Flottatjärn S50313/95
u: LP SLCH SVCH SUCH Rödrävens Kantarell S47878/94
Uppf: Lönnlövets, Anna & Petra Scharin, Bromma
Ägare: Anna Fredriksson, Linköping

BIM Senior

Vildandens Friherre av Denjaz S28616/96
Hane född: 1996-04-14
e: INT NORDUCH SV94 NORDV94 KBHV95 LP Birdcherrys Autumn Clear Air S53014/89
u: LPI SU(U)CH Kanadickens Cecilia Lind S38744/92
Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
Ägare: Anna Plannthin, Klippan

BIS Veteran

Tyvärr blev det fel till Veteranklassen så tiken som placerats 2:a och som var fyllda 10 år missades och istället togs 4:an ut som också fyllt 10 år. Därför står nu River Duck’s Patricia som BIS eftersom hanen aldrig kom till finalen. Således kommer också Patricia stå på vandringspriset såsom vinnare.

Däremot kommer Kanadickens Witch One får behålla samtliga hederpriser som skänktes under specialen och hon kommer också stå med i resultatlistorna såsom Veteran med extra HP. Vi beklagar det inträffade!

LPI LPII SU(U)CH River Duck’s Patricia S23902/95

Tik född: 1995-03-09
e: NUCH Westerlea’s Canadian Rockies N36732/93
u: Rödahunds Saltstänkta Noette S60565/90
Uppf: River Duck’s, Pia & Sture Hellman, Jönköping
Ägare: Therese Knutsson, Kristianstad

Veteran med extra HP

LPI LPII SU(U)CH Kanadickens Witch One S30545/94
Tik född: 1994-03-20
e: INT NORDUCH SV94 NORDV94 KBHV95 LP Birdcherrys Autumn Clear Air S53014/89
u: Candlelights Oh! It’s Odele O’Brian S32055/91
Uppf: Kanadickens, Lena & Kjell Berghed, Stehag
Ägare: Petra Nilsson, Klippan

Årets Viltspårstollare

NORDUCH NORDV-04 SVCH Star Wars King Size S43699/99
Hane född: 1999-06-30
e: NUCH NV-95 NV-97 Sunlit James Junior N01532/94
u: Star Wars Princess-Leia S10021/97
Uppf: Star Wars, Ulrica Åström, Malung
Ägare: Mikael Söderqvist, Motala

Årets Lydnadstollare

Vildandens Belladonna af Tingcha S12980/2004
Tik född: 2003-12-27
e: Bella Nova’s Didis Challe S15398/2001
u: SVCH SUCH Vildandens Knipa af Nortchi S36700/2001
Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
Ägare: Imke Niewöhner, Tyskland
89,5 %

Årets Agilitytollareview-source:http://tollarklubben.se/ts2005/bilder/agil2.jpg

CACIAG Crony Jasmé v.d. Siberische Hoeve NHSB2177466
Tik född: 1998-03-22
e: HyFlyer’s Missisauga Jason
u: Alliance de La Vie Rubra Venator
Uppf: v.d. Siberische Hoeve, J.W.A Arnold, Nederländerna
Ägare: Esther Booker, Nederländerna

Årets Jaktprovstollare

Aktiviva’s Cinderella De Mox S33592/98
Tik född 1998-05-08
e. FINUCH Westerlea’s Kitimat Mox SF33669/90
u. LPI Hut’s Dancing Madame S14343/92
Uppf: Susanna Hallgren, Björklinge
Ägare: Martina Fransson, Kalmar

Bästa hund med diskvalificerande fel

Objibwa’s Jubis CI SHSB592769
Hane född: 2000-09-03
e: MULTI CH Lauvstuas Is Caac to Copper and Brass N05911/98
u: Flottatjärn’s Prima Indjaai S48463/96
Uppf: Objibwa’s, Elsbeth Wittver, Schweiz
Ägare: Hans-Werner Franz, Tyskland

Barn med hund

Segrade gjorde Max Lilja som visade JWW-02 LPI Rus N’ Riv Heja’s Old LA Tonight

 

UTSTÄLLNING, officiell

Fullständiga resultatlistor (pdf filer):

Valpar, klassen för disk fel Hanar – junior och unghund Hanar – jakt, öppen, champion, veteran
Tikar – junior, unghund, jakt Tikar – öppen, champion, veteran Avelsgrupper, uppfödargrupper

Avelsklass

1. NORDUCH NVCH SVCH Lauvstuas Zamantha Fox N20811/99

Tik född: 1999-10-15
e: Fairchilds Qurage S53794/94
u: NUCH NVCH SVCH Lauvstuas Karmenzita N16718/95
Ägare: Anne-Lise & Eivind Holte, Norge
Deltog med:
NORDJV-03 SVCH SU(U)CH DKUCH Lauvstuas Snowline Zwinging Betty S31369/2003, Lauvstuas Snowbell Zilva Mallard N03703/03, SVCH SU(U)CH Lauvstuas Snowwhite Zarina S30726/2003, Lauvstuas Wildfox Bizzi Bee N22224/04
Pris: 1:a HP

2. SUCH SVCH Vildandens Knipa Af Nortchi S36700/2001
Tik född 2001-05-09
e. SVCH Nordwart Canadian Rödräv S46608/99
u. SU(u)CH LPII LPI Vildandens Drottning Af Snickjaz S11901/98
Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
Ägare: Louise Thornqvist, Vellinge
Deltog med:
SVCH Vildandens Krusmynta af Tingcha, SVCH Vildandens Digby-Cikoria af Tingcha, Vildandens Belladonna af Tingcha, SVCH Vildandens Humle af Tingcha
Pris: 1:a HP
3. SV-99 KBHV-99 SU(U)CH DKUCH KBHV-03 Kanadickens Girl Power S39358/98
Tik, född: 1998-05-30
e: LP SLCH Rödahunds And-Isak S45718/92
u: Candlelights Oh! It’s Odele O’Brian S32055/91
Uppf: Kanadickens, Lena & Kjell Berghed, Stehag
Ägare: Pernilla Sandström, Löberöd
Deltog med:
Kanadickens Pollux af Chafi, Vi’skaly’s Brave Pocahontas, Vi’skaly’s Fantasia at Kanadickens, SU(U)CH Kanadickens Red Lya of Nifi
Pris: 1:a
4. LPI LPII SVCH SU(U)CH Tollarbos Quiz A’pollon S35963/2001
Hane född: 2001-05-11
e: SVCH SU(U)CH Lönnlövets Apollon S38370/96
u: Tollarbos Rock-Bella S30567/95
Uppf: Tollarbos, Louise Runnemark, Skarpnäck
Ägare: Katarina Byrsell, Åtvidaberg
Deltog med:
Agrosofens Banjo, Agrosofens Bongo, Agrosofens Kastanjetta, Tollartrollets Early Puritan
Pris: 1:a
5. Foxy Farm’s Kea Of Prescot S55353/97
Tik född: 1997-11-15
e: Foxy Farm’s Prescot S59408/90
u: Sunlit New Candytrail N04484/95
Uppf: Foxy Farm’s, Marie-Louise Lagander, Knivsta
Ägare: Helen Häggström, Skokloster
Deltog med:
Agrosofens Eriks Bakficka, Agrosofens Fattige Riddare, Agrosofens Pudding, Agrosofens Siste Styvern
Pris: 1:a
6. LPI LPII SU(U)CH Vildandens Drottning af Snickjaz S11901/98
Tik född: 1997-12-15
e: Tollartrollets Snickers S44635/94
u: LPI SU(U)CH Kanadickens Cecilia Lind S38744/92
Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
Ägare: Anette Berggren, Klågerup
Deltog med:
SU(U)CH SVCH Vildandens Vargtass af Dinchi, VIldandens Tigerlilja af Dinchi, Vildandens Månstrimma af Dinchi, Vildandens Kricka af Nortchi
Pris: 1:a

Uppfödarklass

1. Foxy Farm’s
Uppfödare: Marie-Louise Lagander
Deltog med:
LPII SU(U)CH SV-00 Foxy Farm’s Lahaina
Foxy Farm’s Wahiba af Robin T
Foxy Farm’s Borsa af Hilo
LPI LPII LPIII SLCH Foxy Farm’s Ch Cissac
Pris: 1:a HP

2. Kanadickens
Uppfödare: Lena & Kjell Berghed, Stehag
Deltog med:
Kanadickens Danish Hot Spice
Kanadickens Pollux af Chafi
SU(U)CH Kanadickens Harpo
SU(U)CH Kanadickens Red Lya of Nifi
Pris: 1:a HP
3. Lauvstuas
Uppfödare: Anne-Lise & Eivind Holte, Kristiansand Norge
Deltog med:
Lauvstuas Snowbell Zilva Mallard N03703/03
SVCH SU(U)CH Lauvstuas Snowwhite Zarina S30726/2003
Lauvstuas Wildfox Bizzi Bee N22224/04
NORDUCH NVCH SVCH Lauvstuas Zamantha Fox
Pris: 1:a HP
4. Vildandens
Uppfödare: Anette Björgell, Bunkeflostrand
Deltog med:
Vildandens Friherre av Denjaz
SU(U)CH SVCH Vildandens Vargtass Af Dinchi
SVCH Vildandens Digby-Cikoria af Tingcha
SVCH Vildandens Krusmynta af Tingcha
Pris: 1:a HP
5. Tollarbos
Uppfödare: Louise Runnemark, Skarpnäck
Deltog med:
LP LPII SVCH SU(U)CH Tollarbos Quiz A’pollon
Tollarbos Ädla Zonta
Tollarbos Ädla Åzzi
SVCH SU(U)CH Tollarbos Vilja Alla Spirello
Pris: 1:a HPYtterligare fyra uppfödargrupper, varav 2 med HP, deltog men dessa blev oplacerade i finalen.

Valpklass 1 hanar

15 anmälda

  1. Seawild’s Emperor Morpheus S21809/2005
    Hane född: 2005-02-24
    e: Shaggy Toller’s Sergent Pepper DK18231/2001
    u: Solvingas Wylla af Gizmia S56857/2001
    Uppf: Seawild’s, Maria Gester, Varberg
    Ägare: Carina Olofsson, Henån
    HP
    Bästa hanvalp
  2. Seawild’s Emperor Maximillian S21810/2005
    Hane född: 2005-02-24
    e: Shaggy Toller’s Sergent Pepper DK18231/2001
    u: Solvingas Wylla af Gizmia S56857/2001
    Uppf: Seawild’s, Maria Gester, Varberg
    Ägare: Frida Kjellberg, Trelleborg
    HP
  3. Duck Tail’s Duc d’O av Luca S20139/2005
    Hane född: 2005-02-04
    e: INTUCH BENELUXCH EUW-05 EUW-03 JWW-02 SICH DE&VDHCH Axaluca of Great Pleasure LOSH0885987
    u: Duck Tail’s Padjelanta Bäckforell S22822/2002
    Uppf & ägare: Duck Tail’s, Anders & Anita Wahlberg, Töre
    HP
  4. Duck Tail’s Leonidas av Luca S20137/2005
    Hane född: 2005-02-04
    e: INTUCH BENELUXCH EUW-05 EUW-03 JWW-02 SICH DE&VDHCH Axaluca of Great Pleasure LOSH0885987
    u: Duck Tail’s Padjelanta Bäckforell S22822/2002
    Uppf: Duck Tail’s, Anders & Anita Wahlberg, Töre
    Ägare: Jenny Jacobsson, Töreboda
    HP
  5. Kanadickens Te-Moak of Maki S19343/2005
    Hane född: 2005-01-31
    e: SLCH Foxy Farm’s Leon de Paprika S20164/2001
    u: SU(U)CH Kanadickens Red Lya of Nifi S35129/2001
    Uppf: Kanadickens, Lena & Kjell Berghed, Stehag
    Ägare: Jessika Jakobsson, Anderslöv
    HP

Valpklass 1 tikar

22 anmälda, 3 deltager ej

  1. Seawild’s Empress My Angel S21807/2005
    Tik född: 2005-02-24
    e: Shaggy Toller’s Sergent Pepper DK18231/2000
    u: Solvingas Wylla af Gizmia S56857/2001
    Uppf & Ägare: Seawild’s, Maria Gester, Varberg
    HP
    Bästa tikvalp
  2. Cabelasmarsh S24958/2005
    Tik född: 2005-03-05
    e: Duck Tail’s Kraftfulle Porjus S50729/98
    u: Duck Tail’s Biork av Sigil S13430/2001
    Uppf: Pelle Richardsson, Svensbyn
    Ägare: Mats & Ulrica Bergström, Bygdeå
    HP
  3. Kanadickens Snöflinga af Gibcha S24088/2005
    Tik född: 2005-03-01
    e: Yvonnes Tollare King S40081/2000
    u: SU(U)CH Kanadickens Coco Chanel S37818/99
    Uppf: Kanadickens, Lena & Kjell Berghed, Stehag
    Ägare: Hanna Johnson, Mörarp
    HP
  4. Seawild’s Empress Mathilda S21808/2005
    Tik född: 2005-02-24
    e: Shaggy Toller’s Sergent Pepper DK18231/2001
    u: Solvingas Wylla af Gizmia S56857/2001
    Uppf: Seawild’s, Maria Gester, Varberg
    Ägare: Helen Gustavsson, Kungälv
    HP
  5. Tollartrollets Snöflinga S20916/2005
    Tik född: 2005-03-02
    e: Duck Tail’s Muddus Regnbågsforell S22819/2002
    u: SVCH Tollarbos Ädla Älsa S46773/2002
    Uppf & ägare: Tollartrollets, Anette Johansson, Holsbybrunn
    HP

Valpklass 2 hanar

3 anmälda

  1. Duck Dog’s Honker S67277/2004
    Hane född: 2004-11-09
    e: NLCH Tollarbos Adle Henne Perechtinger S46775/2002
    u: Duck Dog’s Brandie S20711/2002
    Uppf: Duck Dog’s, Maria & Johan Stenebo, Söderhamn
    Ägare: Cecilia Bergling, Helsingborg
    HP
  2. Duck Dog’s Drake S67276/2004
    Hane född: 2004-11-09
    e: NLCH Tollarbos Adle Henne Perechtinger S46775/2002
    u: Duck Dog’s Brandie S20711/2002
    Uppf: Duck Dog’s, Maria & Johan Stenebo, Söderhamn
    Ägare: Susanne Hansson, Gärsnäs
    HP
  3. Lönnlövets Snoddas S10812/2005
    Hane född: 2004-12-05
    e: LPI Tollarbos Rock-Dingo S30569/95
    u: LPI LPII LPIII SLCH SU(U)CH Lönnlövets Piggelin S42888/98
    Uppf: Lönnlövets, Anna & Petra Scharin, Bromma
    Ägare: Carina Larsson, Alingsås

Valpklass 2 tikar

2 anmälda

  1. Renarder’s Bienvenida La Reina S16276/2005
    Hane född: 2005-01-25
    e: Renarder’s Bruno Banderillo S25605/2001
    u: Renarder’s Honeysuckle Henriette S33577/98
    Uppf: Renarder’s, Louise Blomqvist, Vreta Kloster
    Ägare: Maria Lindström, Linköping
    HP
  2. Lönnlövets Tosca S10813/2005
    Tik född: 2004-12-05
    e: LPI Tollarbos Rock-Dingo S30569/95
    u: LPI LPII LPIII SLCH SU(U)CH Lönnlövets Piggelin S42888/98
    Uppf: Lönnlövets, Anna & Petra Scharin, Bromma
    Ägare: Marita Schröder, Oxelösund
    HP

Juniorklass hanar

16 anmälda, 1 deltog ej

  1. Rödrävens Bowmore S59074/2004
    Hane född: 2004-08-15
    e: Bella Nova’s Didis Challe S15398/2001
    u: Huntrets Ticka Kaxi S47340/2000
    Uppf: Rödrävens, Aji Franzén, Vikbolandet
    Ägare: Malena Knutsson, Sölvesborg
    CK
  2. Swinging Tails Commando S56270/2004
    Hane född: 2004-08-09
    e: Swinging Tails Gloster Gladiator S30730/2002
    u: Swinging Tails Dornier S26737/2001
    Uppf: Swinging Tails, Susanna & Mats Jangeroth, Borensberg
    Ägare: Lotta Yourstone, Örebro
    HP
  3. Vildandens Xenon af Nischi S60832/2004
    Hane född: 2004-08-31
    e: Nordwart Ädling S52512/2001 (FIN36238/97)
    u: LPI LPII SU(U)CH Vildandens Drottning af Snickjaz S11901/98
    Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
    Ägare: Eva Bringéus, Lund
  4. Huxley vom Lech-Loller Nest DRC-T 04-0178
    Hane född: 2004-08-26
    e: Lauvstuas Pelé Taikapoika N08317/99
    u: Huntrets Lech Toller’s Kiara S13287/2002
    Uppf: vom Lech-Toller Nest, Doris & Thomas Hoffman, Tyskland
    Ägare: Irmgard Muschke, Tyskland
  5. Vildandens Krypton af Nischi S60829/2004
    Hane född: 2004-08-31
    e: Nordwart Ädling S52512/2001 (FIN36238/97)
    u: LPI LPII SU(U)CH Vildandens Drottning af Snickjaz S11901/98
    Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
    Ägare: Anna Nordestad, Halmstad

Juniorklass tikar

22 anmälda, 2 deltog ej

  1. Lauvstuas Wildfox Bizzi Bee N22224/04
    Tik född: 2004-10-13
    e: Openbays Wild Boy FIN10850/03
    u: NORDUCH NVCH SVCH Lauvstuas Zamantha Fox N20811/99
    Uppf: Lauvstuas, Anne-Lise & Eivind Holte, Norge
    Ägare: Cicilie Knutsen, Norge
    CK
  2. Vi’skaly’s Fantasia at Kanadickens S43165/2004
    Tik född: 2004-05-09
    e: DKUCH KBHV-02 Shaggy Toller’s Oscar the Outlaw DK15590/99
    u: SV-99 KBHV-99 SU(U)CH DKUCH KBHV-03 Kanadickens Girl Power S39358/98
    Uppf: Vi’skaly’s, Ingela Mattisson-Sandström & Bo Sandström, Löberöd
    Ägare: Lena Berghed, Stehag
    CK
  3. Springer Nova’s Cayo Tuffson S55408/2004
    Tik född: 2004-07-03
    e: Springer Nova’s Leo Tuffsson S56468/2003
    u: Springer Nova’s Axa S38494/2003
    Uppf & ägare: Springer Nova’s, Anne-Louise Larsson, Oskarström
    HP
  4. Vi’skaly’s Brave Pocahontas S43164/2004
    Tik född: 2004-05-09
    e: DKUCH KBHV-02 Shaggy Toller’s Oscar the Outlaw DK15590/99
    u: SV-99 KBHV-99 SU(U)CH DKUCH KBHV-03 Kanadickens Girl Power S39358/98
    Uppf: Vi’skaly’s, Ingela Mattisson-Sandström & Bo Sandström, Löberöd
    Ägare: Bo Hansson, Trelleborg
    HP
  5. Hunter’s Moonlight Cylee vom Lech-Toller Nest DRC-T 04-0182
    Tik född: 2004-08-26
    e: Lauvstuas Pelé Taikapoika N08317/99
    u: Huntrets Lech Toller’s Kiara S13287/2002
    Uppf: vom Lech-Toller Nest, Doris & Thomas Hoffman, Tyskland
    Ägare: Ute Nagl, Tyskland

Unghundsklass hanar

28 anmälda, 4 deltog ej

  1. Lönnlövets Nougat S61522/2003
    Hane född: 2003-10-18
    e: LPI LPII Ducktoller’s Curry S33054/2000
    u: LPI LPII LPIII SLCH SU(U)CH Lönnlövets Piggelin S42888/98
    Uppf: Lönnlövets, Anna & Petra Scharin, Bromma
    Ägare: Cecilia Andersson, Köping
    CK
  2. Foxy Farm’s Borsa af Hilo S51467/2003
    Hane född: 2003-07-31
    e: Foxy Farm’s Hilo S54424/98
    u: SVCH Foxy Farm’s La Boquita de Paprika S20169/2001
    Uppf & ägare: Foxy Farm’s, Marie-Louise Lagander, Knivsta
    CK
  3. Agrosofens Banjo S56208/2003
    Hane född: 2003-09-06
    e: LPI LPII SVCH SU(U)CH Tollarbos Quiz A’pollon S35963/2001
    u: SU(U)CH Rödahunds Hitchin Lisa S35700/2001
    Uppf: Agrosofens, Helen Häggström & Annika Bergquist, Skokloster/Upplands Väsby
    Ägare: Linda Gestrinius, Skarpnäck
    HP
  4. Fionavar Red Renard S64739/2003
    Hane född: 2003-08-31
    e: AUCH CACH Berdia True Blue to Kirchoff CKCFC344921
    u: Renarder’s Regina Reverenca S39078/99
    Uppf: Fionavar, Andrea Nixon & Terry Johnsson, Australien
    Ägare: Louise Blomqvist, Vreta Kloster
    HP
  5. LPI Kanadickens Il Trovatore di Kapo S13817/2004
    Hane född: 2003-12-17
    e: SVCH Duck Tail’s Lagaz av Sigil S13435/2001
    u: LPI LPII Kanadickens Cassata Siciliana S47522/2000
    Uppf: Kanadickens, Lena & Kjell Berghed, Stehag
    Ägare: Leif Johannesson, Åhus
    HP

Unghundsklass tikar

32 anmälda, 5 deltog ej

  1. FINJV-04 TK1 Hulivilin Deeply In Love FIN38611/03
    Tik född: 2003-08-05
    e: FINCH FINVCH Tollerbay Derex Jeff FIN22436/00
    u: FINCH Hulivilin Desert Rose FIN19341/00
    Uppf: Hulivilin, Kirsi Mantilo, Finland
    Ägare: Riika Junttila, Finland
    CK
    .
  2. SVCH Vildandens Digby-Cikoria af Tingcha S12981/2004
    Tik född: 2003-12-27
    e: Bella Nova’s Didis Challe S15398/2001
    u: SVCH SUCH Vildandens Knipa af Nortchi S36700/2001
    Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
    Ägare: Tina Joonas, Vellinge
    CK
    .
  3. SVCH Vildandens Krusmynta af Tingcha S12983/2004
    Tik född: 2003-12-27
    e: Bella Nova’s Didis Challe S15398/2001
    u: SVCH SUCH Vildandens Knipa af Nortchi S36700/2001
    Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
    Ägare: Louise Thornqvist, Vellinge
    CK
    .
  4. Vildandens Belladonna af Tingcha S12980/2004
    Tik född: 2003-12-27
    e: Bella Nova’s Didis Challe S15398/2001
    u: SVCH SUCH Vildandens Knipa af Nortchi S36700/2001
    Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
    Ägare: Imke Niewöhner, Tyskland
    CK
  5. Renarder’s Keystone Papaya S63909/2003
    Tik född: 2003-10-29
    e: FINJV-99 NORDV-99 SU(U)CH SV-01 SV-99 Aindow’s Charlie S50740/98
    u: SVCH Renarder’s Bonita Bozzanova S25611/2001
    Uppf & ägare: Renarder’s, Louise Blomqvist, Vreta Kloster
    HP

Jaktklass hanar

8 anmälda, 1 deltog ej

  1. FINUCH FINLCH ESTUCH SU(U)CH Nordwart Daidalos FIN14036/99
    Hane född: 1999-02-18
    e: Juno-Juhekin Rosso FIN40935/97
    u: FINCH Nordwart Sheena FIN23930/95
    Uppf: Nordwart, Birgitta Kajander, Finland
    Ägare: Annina Nurmikivi, Finland
    CK
    .
  2. Redmound’s Beating Murphy’s Law DK16737/2003
    Hane född: 2003-08-23
    e: Happy Trails Last Gustav DK01360/98
    u: Red Dream’s Aika DK13192/997
    Uppf & ägare: Redmound’s, Annette & Kim Krejbjerg, Danmark
    CK
    .
  3. Duck Tail’s Muddus Regnbågsforell S22819/2002
    Hane född: 2002-03-17
    e: LPI Flottatjärn’s Prima Heta Hasse S21017/96
    u: SU(U)CH Duck Tail’s Lysande Letsi S50728/98
    Uppf: Duck Tail’s, Anders & Anita Wahlberg, Töre
    Ägare: Martina Fransson, Kalmar
    .
  4. LPI SVCH Bushundens Abbe S16607/2002
    Hane född: 2002-01-29
    e: SVCH SU(U)CH Solvingas Chaplin af Jim Beam S54603/99
    u: LPI LPII SU(U)CH Bella Nova’s Bobby Socks S31857/95
    Uppf: Bushundens, Bengt Lanngren, Sävedalen
    Ägare: Tuula Lindroos, Sölvesborg
    .
  5. Webley’s Gibli S10859/2003
    Hane född: 2002-12-02
    e: Nordwart Ädling S52512/2001 (FIN36238/97)
    u: LPI Rödrävens Webley S31772/97
    Uppf: Webley’s, Lars Finne, Edane
    Ägare: Sverker Haraldsson, Klågerup

Jaktklass tikar

9 anmälda, 1 deltog ej

  1. Lönnlövets Karamell S61525/2003
    Tik född: 2003-10-18
    e: LPI LPII Ducktoller’s Curry S33054/2000
    u: LPI LPII LPIII SLCH SU(U)CH Lönnlövets Piggelin S42888/98
    Uppf: Lönnlövets, Anna & Petra Scharin, Bromma
    Ägare: Anna Fredriksson, Linköping
    CK
    .
  2. LPI LPII Rödrävens Kråkbär S15686/2003Tik född: 2002-12-30
    e: LPI LPII Ducktoller’s Curry S33054/2000
    u: Huntrets Ticka Kaxi S47340/2000
    Uppf: Rödrävens, Aji Franzén, Vikbolandet
    Ägare: Mikael & Jenny Ljungberg, Söderköping
    .
    .
  3. Aktiviva’s Cinderella de Mox S33592/98
    Tik född: 1998-05-08
    e: FINUCH Westerlea’s Kitimat Mox SF33669/90
    u: LP Hut’s Dancing Madame S14343/92
    Uppf: Aktiviva’s, Susanna Hallgren, Björklinge
    Ägare: Martina Fransson, Kalmar
  4. Huntrets Lech-Toller’s Kiara S13287/2002
    Tik född: 2001-12-20
    e: Nordwart Ädling S52512/2001 (FIN36238/97)
    u: Rödrävens Ticka S47883/94
    Uppf: Huntrets, H Johanzon & K Sellén, Flen
    Ägare: Doris Hoffman, Tyskland

Öppenklass hanar

30 anmälda

  1. Golden Sunlight Jamboree vom Lech-Toller Nest DRC-T 02-0124
    Hane född: 2002-05-03
    e: SUCH Rödrävens Björnbär S10212/93
    u: Alison vom Lech-Toller Nest DRC-T 96-0019
    Uppf: vom Lech-Toller Nest, Doris & Thomas Hoffman, Tyskland
    Ägare: Ute Nagl, Tyskland
    CK
    .
  2. DKCH KBHV-02 KBHV-03 KBHV-04 Shaggy Toller’s Oscar the Outlaw DK15590/99
    Hane född: 1999-09-08
    e: DKCH Red-Tollers Pavarotti DK03535/99
    u: BEJGSG KBHV-94 WA-94 DKUCH WW-95 NLCH EUV-95 KLBCH DE&VDHCH Shaggy Toller’s Ayla-L-Ayla DK08677/93
    Uppf: Shaggy Toller’s, Kurt Henriksen, Danmark
    Ägare: Henriette Volder, Danmark
    CK
  3. NUCH Asking About Azelo N10249/01
    Hane född: 2001-04-17
    e: NUCH Sunlit Ivan Peapelus N18199/99
    u: NUCH Sunlit Qasandra N05535/96
    Uppf: Sölvi Irene Rönnild, Norge
    Ägare: Hege Thommessen,Norge
    CK
  4. Shaggy Toller’s Milli-Max Maico DK11436/2003
    Hane född: 2003-06-04
    e: DKUCH DE&VDHCH LPI HyFlyer’s Invincible Max DK28501/95
    u: Mille DK04767/2000
    Uppf: Shaggy Toller’s, Kurt Henriksen, Danmark
    Ägare: Kirsten & Allan Holm Jakobsen, Danmark
    CK
  5. Kanadickens Pollux af Chafi S22881/2003
    Hane född: 2003-02-19
    e: SVCH SU(U)CH Solvingas Chaplin af Jim Beam S54603/99
    u: SV-99 KBHV-99 SU(U)CH DKUCH KBHV-03 Kanadickens Girl Power S39358/98
    Uppf: Kanadickens, Lena & Kjell Berghed, Stehag
    Ägare: Daniel Persson, Löberöd
    CK
  6. SVCH Rödrävens Scirocco S57823/2001
    Hane född: 2001-10-31
    e: Rödrävens Tryffel S47876/94
    u: LPI LPII SU(U)CH SV-02 Pebbles S40473/98
    Uppf: Rödrävens, Aji Franzén, Vikbolandet
    Ägare: Therése Eklund, Norrköping
    CK
  7. Vildandens Store Baelt af Maxjaz S48614/99
    Hane född: 1999-09-20
    e: DKUCH DE&VDHCH LPI HyFlyer’s Invincible Max DK28501/95
    u: LPI SU(U)CH Kanadickens Cecilia Lind S38744/92
    Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
    Ägare: Eva & Sara Mårtensson, Malmö
    CK

Öppenklass tikar

34 anmälda, 5 deltog ej

  1. Lauvstuas Snowbell Zilva Mallard N03703/03
    Tik född: 2003-02-11
    e: DKCH NUCH Shaggy Toller’s Zilver Zimba DK11802/2001
    u: NORDUCH NVCH SVCH Lauvstuas Zamantha Fox N20811/99
    Uppf & ägare: Lauvstuas, Anne-Lise & Eivind Holte, Norge
    CK
  2. Foxy Farm’s Wahiba af Robin T S54081/2001
    Tik född: 2001-09-24
    e: Tollamir Robin Hood S41331/92
    u: LPII SU(U)CH SV-00 Foxy Farm’s Lahaina S54427/98
    Uppf: Foxy Farm’s, Marie-Louise Lagander, Knivsta
    Ägare: Åsa Pettersson, Enköping
    CK
  3. Lill’Charm-Tollers Ylva Framboiee DK19139/2002
    Tik född: 2002-07-01
    e: NUCH Bianco N11232/97
    u: Cap Le Moine Anja Camredy N22374/98
    Uppf: Lill’Charm-Tollers, Judith Grude, Norge
    Ägare: Tinna Romanius & Lars-Bo Christensen, Danmark
    CK
  4. Tollarbos Ädla Åzzi S46772/2002
    Tik född: 2002-07-09
    e: Nordwart Ädling S52512/2001 (FIN36238/97)
    u: Tollarbos Okra de Lorenzo S38298/1999
    Uppf: Tollarbos, Louise Runnemark, Skarpnäck
    Ägare: Britt-Marie Espelund,  Töreboda
  5. Tollarbos Ädla Zonta S46771/2002
    Tik född: 2002-07-09
    e: Nordwart Ädling S52512/2001 (FIN36238/97)
    u: Tollarbos Okra de Lorenzo S38298/1999
    Uppf: Tollarbos, Louise Runnemark, Skarpnäck
    Ägare: Carina Stenkull, Järfälla

Championklass hanar

10 anmälda

  1. SU(U)CH SVCH Vildandens Vargtass af Dinchi S15393/2003
    Hane född: 2003-01-15
    e: LPII Rödrävens Mäyrä S29636/99
    u: LPI LPII SU(U)CH Vildandens Drottning af Snickjaz S11901/98
    Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
    Ägare: Mariette Martinsson, Ljungskile
    CK
    .
  2. NORDUCH NORDV-04 SVCH Star Wars King Size S43699/99
    Hane född: 1999-06-30
    e: NUCH NV-95 NV-97 Sunlit James Junior N01532/94
    u: Star Wars Princess-Leia S10021/97
    Uppf: Star Wars, Ulrica Åström, Malung
    Ägare: Mikael Söderqvist, Motala
    CK
    .
  3. SU(U)CH SVCH Rödrävens Kramsnö S15741/2001
    Hane född: 2001-01-23
    e: Rönne Rivers Accord Mac Tawish S17060/96
    u: Siphra’s Indian Gem S54310/97
    Uppf: Rödrävens, Aji Franzén, Vikbolandet
    Ägare: Petter Jansson, Sandviken
    CK
    .
  4. LPI LPII SVCH SU(U)CH Tollarbos Quiz A’pollon S35963/2001
    Hane född: 2001-05-11
    e: SVCH SU(U)CH Lönnlövets Apollon S38370/96
    u: Tollarbos Rock-Bella S30567/95
    Uppf: Tollarbos, Louise Runnemark, Skarpnäck
    Ägare: Katarina Byrsell, Åtvidaberg
    CK
    .
  5. DKCH SU(U)CH Shaggy Toller’s Sergent Pepper DK18231/2000
    Hane född: 2000-10-04
    e: WW-94 DKCH DCH-VDH Red-Tollers Jazzy
    u: DKCH DCH-VDH USACH Sagewood’s Kejimkujik Mist
    Uppf: Shaggy Toller’s, Kurt Henriksen, Danmark
    Ägare: Anne-Marie Henriksen, Danmark
    CK
    .
  6. NORDUCH Lauvstuas Bluestar Shanty N10385/02
    Hane född: 2002-05-06
    e: Littleriver’s Bluenose Sailor DK01673/2001
    u: NUCH NVCH SVCH Lauvstuas Karmenzita N16718/95
    Uppf & ägare: Lauvstuas, Anne-Lise & Eivind Holte, Norge
    CK

Championklass tikar

13 anmälda

  1. SU(U)CH DKUCH Ankinova Thasha S19613/2001
    Tik född: 2001-02-28
    e: FINJV-99 NORDV-99 SU(U)CH SV-01 SV-99 Aindow’s Charlie S50740/98
    u: Drögstas Me Rete S59583/95
    Uppf: Ankinova, Kristina Igelklint, Växjö
    Ägare: Maria Hedström, Täby
    CK
    .
  2. NORDUCH NVCH SVCH Lauvstuas Zamantha Fox N20811/99
    Tik född: 1999-10-15
    e: Fairchilds Qurage S53794/94
    u: NUCH NVCH SVCH Lauvstuas Karmenzita N16718/95
    Uppf & ägare: Lauvstuas, Anne-Lise & Eivind Holte, Norge
    CK
    .
  3. LPII SU(U)CH SV-00 Foxy Farm’s Lahaina S54427/98
    Tik född: 1998-10-25
    e: Kanadickens Fredrik Åkare S38742/92
    u: LPI Foxy Farm’s Butch Saona S25993/96
    Uppf: Foxy Farm’s, Marie-Louise Lagander, Knivsta
    Ägare: Maria Dyverfeldt, Uppsala
    CK
    .
  4. NORDV-04 DKV-04 DKUCH SU(U)CH Aktiv Tollers Malou DK05835/2002
    Tik född: 2002-04-09
    e: Littleriver’s Bluenose Sailor DK01673/2001
    u: Andelokkeren’s Roede Trunte DK12099/99
    Uppf: Aktiv Tollers, Lene Carlsson, Danmark
    Ägare: Lene Steenberg Nielsen, Danmark
    CK
    .
  5. SU(U)CH Duck Tail’s Lysande Letsi S50728/98
    Tik född: 1998-10-23
    e: SU(U)CH Foxy Farm’s Butch Borup S25989/96
    u: Flottatjärn’s Kitimat Casey S27391/94
    Uppf & ägare: Duck Tail’s, Anders & Anita Wahlberg, Töre
    CK

Veteranklass hanar

10 anmälda, 3 deltager ej

  1. Vildandens Friherre av Denjaz S28616/96
    Hane född: 1996-04-14
    e: INT NORDUCH SV94 NORDV94 KBHV95 LP Birdcherrys Autumn Clear Air S53014/89
    u: LPI SU(U)CH Kanadickens Cecilia Lind S38744/92
    Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
    Ägare: Anna Plannthin, Klippan
    CK
    .
  2. LPI LPII LPIII SLCH Foxy Farm’s Ch Cissac S43440/97
    Hane född: 1997-06-24
    e: Kanadickens Splanky S62670/91
    u: Miramichi S22192/92
    Uppf: Foxy Farm’s, Marie-Louise Lagander, Knivsta
    Ägare: Catarina Strand, Halmstad
    CK
  3. LPII SU(U)CH Vildandens Greve av Denjaz S28614/96
    Hane född: 1996-04-14
    e: INT NORDUCH SV94 NORDV94 KBHV95 LP Birdcherrys Autumn Clear Air S53014/89
    u: LPI SU(U)CH Kanadickens Cecilia Lind S38744/92
    Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
    Ägare: Patrik Madsén, Vellinge
    HP
  4. Stigfjordens Othello S25537/98
    Hane född: 1998-04-03
    e: LP SLCH Rödahunds And-Isak S45718/92
    u: Tollarmir Salta Sally S41326/92
    Uppf: Stigfjordens, Claes Helmz, Varekil
    Ägare: Viveca Andersson, Fjärås
    HP
  5. SVCH LPI Flottatjärn’s Zigge Fellow S51114/95
    Hane född: 1995-08-27
    e: Lyonhouse Linsay Stuart S15127/93
    u: LPI Flottatjärn’s Adelie S65488/92
    Uppf: Flottatjärn’s, Ewa-Maria Carlsson, Älvängen
    Ägare: Sverker Haraldsson, Klågerup
    HP

Veteranklass tikar

13 anmälda, 2 deltog ej

  1. LPI LPII LPIII SLCH SU(U)CH Lönnlövets Piggelin S42888/98
    Tik född: 1998-07-14
    e: Kare Riverduck of Flottatjärn S50313/95
    u: LP SLCH SVCH SUCH Rödrävens Kantarell S47878/94
    Uppf: Lönnlövets, Anna & Petra Scharin, Bromma
    Ägare: Anna Fredriksson, Linköping
    CK
    .
  2. LPI LPII SU(U)CH River Duck’s Patricia S23902/95
    Tik född: 1995-03-09
    e: NUCH Westerlea’s Canadian Rockies N36732/93
    u: Rödahunds Saltstänkta Noette S60565/90
    Uppf: River Duck’s, Pia & Sture Hellman, Jönköping
    Ägare: Therese Knutsson, Kristianstad
    CK
    .
  3. LPI LPII SU(U)CH Vildandens Drottning af Snickjaz S11901/98
    Tik född: 1997-12-15
    e: Tollartrollets Snickers S44635/94
    u: LPI SU(U)CH Kanadickens Cecilia Lind S38744/92
    Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
    Ägare: Anette Berggren, Klågerup
    HP
  4. LPI LPII SU(U)CH Kanadickens Witch One S30545/94
    Tik född: 1994-03-20
    e: INT NORDUCH SV94 NORDV94 KBHV95 LP Birdcherrys Autumn Clear Air S53014/89
    u: Candlelights Oh! It’s Odele O’Brian S32055/91
    Uppf: Kanadickens, Lena & Kjell Berghed, Stehag
    Ägare: Petra Nilsson, Klippan
    HP
  5. Nenniqus Ddecio’so S24451/98
    Tik född: 1998-03-30
    e: Mario S48014/93
    u: Nenniqus Zsusanna S46262/94
    Uppf: Nenniqus, Gunvor Borgquist, Gimo
    Ägare: Maria Hedström, Täby
    HP

Bästa hane

  1. SU(U)CH SVCH Vildandens Vargtass af Dinchi S15393/2003
    Hane född: 2003-01-15
    e: LPII Rödrävens Mäyrä S29636/99
    u: LPI LPII SU(U)CH Vildandens Drottning af Snickjaz S11901/98
    Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
    Ägare: Mariette Martinsson, Ljungskile
    .
  2. FINUCH FINLCH ESTUCH SU(U)CH Nordwart Daidalos FIN14036/99
    Hane född: 1999-02-18
    e: Juno-Juhekin Rosso FIN40935/97
    u: FINCH Nordwart Sheena FIN23930/95
    Uppf: Nordwart, Birgitta Kajander, Finland
    Ägare: Annina Nurmikivi, Finland
    CERT + SU(U)CH
    .
  3. Golden Sunlight Jamboree vom Lech-Toller Nest DRC-T 02-0124
    Hane född: 2002-05-03
    e: SUCH Rödrävens Björnbär S10212/93
    u: Alison vom Lech-Toller Nest DRC-T 96-0019
    Uppf: vom Lech-Toller Nest, Doris & Thomas Hoffman, Tyskland
    Ägare: Ute Nagl, Tyskland
    .
  4. DKCH KBHV-02 KBHV-03 KBHV-04 Shaggy Toller’s Oscar the Outlaw DK15590/99
    Hane född: 1999-09-08
    e: DKCH Red-Tollers Pavarotti DK03535/99
    u: BEJGSG KBHV-94 WA-94 DKUCH WW-95 NLCH EUV-95 KLBCH DE&VDHCH Shaggy Toller’s Ayla-L-Ayla DK08677/93
    Uppf: Shaggy Toller’s, Kurt Henriksen, Danmark
    Ägare: Henriette Volder, Danmark
    .
  5. Lönnlövets Nougat S61522/2003
    Hane född: 2003-10-18
    e: LPI LPII Ducktoller’s Curry S33054/2000
    u: LPI LPII LPIII SLCH SU(U)CH Lönnlövets Piggelin S42888/98
    Uppf: Lönnlövets, Anna & Petra Scharin, Bromma
    Ägare: Cecilia Andersson, Köping

Bästa tik

  1. SU(U)CH DKUCH Ankinova Thasha S19613/2001
    Tik född: 2001-02-28
    e: FINJV-99 NORDV-99 SU(U)CH SV-01 SV-99 Aindow’s Charlie S50740/98
    u: Drögstas Me Rete S59583/95
    Uppf: Ankinova, Kristina Igelklint, Växjö
    Ägare: Maria Hedström, Täby
    .
  2. NORDUCH NVCH SVCH Lauvstuas Zamantha Fox N20811/99
    Tik född: 1999-10-15
    e: Fairchilds Qurage S53794/94
    u: NUCH NVCH SVCH Lauvstuas Karmenzita N16718/95
    Uppf & ägare: Lauvstuas, Anne-Lise & Eivind Holte, Norge
    .
    .
  3. LPII SU(U)CH SV-00 Foxy Farm’s Lahaina S54427/98
    Tik född: 1998-10-25
    e: Kanadickens Fredrik Åkare S38742/92
    u: LPI Foxy Farm’s Butch Saona S25993/96
    Uppf: Foxy Farm’s, Marie-Louise Lagander, Knivsta
    Ägare: Maria Dyverfeldt, Uppsala
    .
  4. Lauvstuas Snowbell Zilva Mallard N03703/03
    Tik född: 2003-02-11
    e: DKCH NUCH Shaggy Toller’s Zilver Zimba DK11802/2001
    u: NORDUCH NVCH SVCH Lauvstuas Zamantha Fox N20811/99
    Uppf & ägare: Lauvstuas, Anne-Lise & Eivind Holte, Norge
    CERT
    .
  5. Lauvstuas Wildfox Bizzi Bee N22224/04
    Tik född: 2004-10-13
    e: Openbays Wild Boy FIN10850/03
    u: NORDUCH NVCH SVCH Lauvstuas Zamantha Fox N20811/99
    Uppf: Lauvstuas, Anne-Lise & Eivind Holte, Norge
    Ägare: Cicilie Knutsen, Norge

Diskvalificerande fel

7 anmälda, 1 deltog ej

  1. Objibwa’s Jubis CI SHSB592769
    Hane född: 2000-09-03
    e: MULTI CH Lauvstuas Is Caac to Copper and Brass N05911/98
    u: Flottatjärn’s Prima Indjaai S48463/96
    Uppf: Objibwa’s, Elsbeth Wittver, Schweiz
    Ägare: Hans-Werner Franz, Tyskland
  2. Vi’skaly’s Brave Tarzan S43159/2004
    Hane född: 2004-05-09
    e: DKUCH KBHV-02 Shaggy Toller’s Oscar the Outlaw DK15590/99
    u: SV-99 KBHV-99 SU(U)CH DKUCH KBHV-03 Kanadickens Girl Power S39358/98
    Uppf: Vi’skaly’s, Ingela Mattisson-Sandström & Bo Sandström, Löberöd
    Ägare: Susanne Andrén, Klågerup
  3. LPI Solvingas Layla I Belgarion S17547/2003
    Tik född: 2003-01-26
    e: Paddy Tuffson S58316/94
    u: Solvingas Keely E Ba-Mi S50080/2000
    Uppf: Solvingas, Anita Larsson, Veinge
    Ägare: Anna-Liisa Österbacka, Vilshult
  4. Damsel Moel Gael Uit de Brieltje’s NHSB2413977
    Tik född: 2002-08-21
    e: HyFlyer’s Mad Morres NHSB2225108
    u: Openbays Ticket NHSB2275425
    Uppf: Uit de Brieltje’s, A Korse Made, Netherlands
    Ägare: Esther Booker, Nederländerna
  5. Kanadickens Carmen di Kapo S13819/2004
    Tik  född: 2003-12-17
    e: SVCH Duck Tail’s Lagaz av Sigil S13435/2001
    u: LPI LPII Kanadickens Cassata Siciliana S47522/2000
    Uppf: Kanadickens, Lena & Kjell Berghed, Stehag
    Ägare: Liselotte Rosenlund & Christer Strand, Skurup
  6. LPI Rus N’ Riv M.a’s Be My Baby S51328/2003
    Tik född: 2003-07-11
    e: LPI Bikjes Albit S43123/98
    u: LPI LPII SU(U)CH River Duck’s Patricia S23902/95
    Uppf: Rus N’ Riv, Therese Knutsson, Kristianstad
    Ägare: Mia Thagesson & Pontus Barendt, Malmö

 

JAKTPROV

Fullständiga resultatlistor (pdf filer):

Juniorklass Jaktprov Nybörjarklass Jaktprov Mästarklass Jaktprov

Bästa hund Jaktprov Mästarklass

Grit vom Lech-Toller Nest DRC-T 02-0125
Tik född: 2002-05-03
e: SUCH Rödrävens Björnbär S10212/93
u: Alison vom Lech-Toller Nest DRC-T 96-0019
Uppf & ägare: vom Lech-Toller Nest, Doris & Thomas Hoffman, Tyskland

Bästa hund Jaktprov Juniorklass

SVCH Vildandens Krusmynta af Tingcha S12983/2004
Tik född: 2003-12-27
e: Bella Nova’s Didis Challe S15398/2001
u: SVCH SUCH Vildandens Knipa af Nortchi S36700/2001
Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
Ägare: Louise Thornqvist, Vellinge

Bästa hund Jaktprov Nybörjarklass

Golden Sunlight Jamboree vom Lech-Toller Nest DRC-T 02-0124
Hane född: 2002-05-03
e: SUCH Rödrävens Björnbär S10212/93
u: Alison vom Lech-Toller Nest DRC-T 96-0019
Uppf: vom Lech-Toller Nest, Doris & Thomas Hoffman, Tyskland
Ägare: Ute Nagl, Tyskland

Mästarklass

  1. Grit vom Lech-Toller Nest DRC-T 02-0125
    Tik född: 2002-05-03
    e: SUCH Rödrävens Björnbär S10212/93
    u: Alison vom Lech-Toller Nest DRC-T 96-0019
    Uppf & ägare: vom Lech-Toller Nest, Doris & Thomas Hoffman, Tyskland
    1:a pris
    .
  2. LPI LPII LPIII SLCH Foxy Farm’s Ch Cissac S43440/97
    Hane född: 1997-06-24
    e: Kanadickens Splanky S62670/91
    u: Miramichi S22192/92
    Uppf: Foxy Farm’s, Marie-Louise Lagander, Knivsta
    Ägare: Catarina Strand, Halmstad
    2:a pris
    .
  3. Vildandens Kricka af Nortchi S36701/2001
    Tik född 2001-05-09
    e. SVCH Nordwart Canadian Rödräv S46608/99
    u. LPI LPII SU(U)CH Vildandens Drottning Af Snickjaz S11901/98
    Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
    Ägare: Camilla Berggren, Svedala
    2:a pris
    .
  4. LPI LPII LPIII SLCH SU(U)CH Lönnlövets Piggelin S42888/98
    Tik född: 1998-07-14
    e: Kare Riverduck of Flottatjärn S50313/95
    u: LP SLCH SVCH SUCH Rödrävens Kantarell S47878/94
    Uppf: Lönnlövets, Anna & Petra Scharin, Bromma
    Ägare: Anna Fredriksson, Linköping
    3:e pris
    .
  5. Aktiviva’s Cinderella De Mox S33592/98
    Tik född 1998-05-08
    e. FINUCH Westerlea’s Kitimat Mox SF33669/90
    u. LPI Hut’s Dancing Madame S14343/92
    Uppf: Susanna Hallgren, Björklinge
    Ägare: Martina Fransson, Kalmar
    3:e pris
    .
  6. LPI LPII Rödrävens Kråkbär S15686/2003
    Tik född: 2002-12-30
    e. LPII LPI Ducktoller’s Curry
    u. Huntrets Ticka Kaxi
    Uppf: Aji Franzén, Vikbolandet
    Ägare: Mikael Kihlberg & Aji Franzén, Söderköping / Vikbolandet
    3:e pris
    .
  7. Duck Tail’s Muddus Regnbågsforell S22819/2002
    Hane född: 2002-03-17
    e: LPI Flottatjärn’s Prima Heta Hasse S21017/96
    u: SU(U)CH Duck Tail’s Lysande Letsi S50728/98
    Uppf: Duck Tail’s, Anders & Anita Wahlberg, Töre
    Ägare: Martina Fransson, Kalmar
    3:e pris

Juniorklass

  1. SVCH Vildandens Krusmynta af Tingcha S12983/2004
    Tik född: 2003-12-27
    e: Bella Nova’s Didis Challe S15398/2001
    u: SVCH SUCH Vildandens Knipa af Nortchi S36700/2001
    Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
    Ägare: Louise Thornqvist, Vellinge
    1:a pris
    .
  2. Agrosofens Banjo S56208/2003
    Hane född: 2003-09-06
    e: LPI LPII SVCH SU(U)CH Tollarbos Quiz A’pollon S35963/2001
    u: SU(U)CH Rödahunds Hitchin Lisa S35700/2001
    Uppf: Agrosofens, Helen Häggström & Annika Bergquist, Skokloster/Upplands Väsby
    Ägare: Linda Gestrinius, Skarpnäck
    2:a pris
    .
  3. SVCH Vildandens Digby-Cikoria af Tingcha S12981/2004
    Tik född: 2003-12-27
    e: Bella Nova’s Didis Challe S15398/2001
    u: SVCH SUCH Vildandens Knipa af Nortchi S36700/2001
    Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
    Ägare: Tina Joonas, Vellinge
    3:e pris
    .
  4. Lönnlövets Karamell S61525/2003
    Tik född: 2003-10-18
    e: LPI LPII Ducktoller’s Curry S33054/2000
    u: LPI LPII LPIII SLCH SU(U)CH Lönnlövets Piggelin S42888/98
    Uppf: Lönnlövets, Anna & Petra Scharin, Bromma
    Ägare: Anna Fredriksson, Linköping
    3:e pris
    .
  5. Kanadickens La Traviata di Kapo S13820/2004
    Tik född: 2003-12-17
    e: SVCH Duck Tail’s Lagaz av Sigil S13435/2001
    u: LPI LPII Kanadickens Cassata Siciliana S47522/2000
    Uppf: Kanadickens, Lena & Kjell Berghed, Stehag
    Ägare: Gisela Ivarsson, Hjärup
    3:e pris

Nybörjarklass

  1. Golden Sunlight Jamboree vom Lech-Toller Nest DRC-T 02-0124
    Hane född: 2002-05-03
    e: SUCH Rödrävens Björnbär S10212/93
    u: Alison vom Lech-Toller Nest DRC-T 96-0019
    Uppf: vom Lech-Toller Nest, Doris & Thomas Hoffman, Tyskland
    Ägare: Ute Nagl, Tyskland
    2:a pris (1:a plac i Åke Liedgrens ruta)
    .
  2. LPI Aktiviva’s Mademoiselle de Mox S33586/98
    Tik född: 1998-05-08
    e: FINUCH Westerlea’s Kitimat Mox SF33669/90
    u: LP Hut’s Dancing Madame S14343/92
    Uppf & ägare: Aktiviva’s, Susanna Hallgren, Björklinge
    3:e pris (2:a plac i Åke Liedgrens ruta)
    .
  3. SVCH SU(U)CH Tollarbos Vilja alla Spirello S27717/2002
    Tik född: 2002-03-23
    e: Lönnlövets Spirello S42885/98
    u: SVCH SU(U)CH Tollarbos Rock-Fanzy S30571/95
    Uppf & ägare: Tollarbos, Louise Runnemark, Skarpnäck
    3:e pris (3:e plac i Åke Liedgrens ruta)
    .
  4. Giaccomo vom Lech-Toller Nest DRC-T 02-0122
    Hane född: 2002-05-03
    e: SUCH Rödrävens Björnbär S10212/93
    u: Alison vom Lech-Toller Nest DRC-T 96-0019
    Uppf: vom Lech-Toller Nest, Doris & Thomas Hoffman, Tyskland
    Ägare: Irmgard Muschke, Tyskland
    3:e pris (1:a plac i Janne Stihls ruta)
    .
  5. NUCH SU(U)CH Lauvstuas Miss Ki-Mi N08753/01
    Tik född: 2001-03-22
    e: DKUCH DE&VDHCH LPI HyFlyer’s Invincible Max DK28501/95
    u: NUCH NVCH SVCH Lauvstuas Karmenzita N16718/95
    Uppf: Lauvstuas, Anne-Lise & Eivind Holte, Norge
    Ägare: Cicilie Knutsen, Norge
    3:e pris (2:a plac i Janne Stihls ruta)

JAKTHORNET

Vildandens vandringspris till uppfödaren med flest godkända hundar på jaktprovet ur egen uppfödning, gick till Vildandens kennel Anette Björgell, för 3 godkända hundar, varav 1 i mästarklassen samt 2 i juniorklassen.

 

TOLLINGJAKTPROV

Fullständiga resultatlistor (pdf filer):

Unghundsklass Tolllingjaktprov Nybörjarklass Tollingjaktprov Öppenklass Tollingjaktprov

Öppen klass

  1. Vildandens Kricka af Nortchi S36701/2001
    Tik född 2001-05-09
    e. SVCH Nordwart Canadian Rödräv S46608/99
    u. LPI LPII SU(U)CH Vildandens Drottning Af Snickjaz S11901/98
    Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
    Ägare: Camilla Berggren, Svedala
    1:a pris + HP
    .
  2. LPI Fjällrosens Simba S52494/98
    Hane född: 1998-10-02
    e: Lönnlövets Zeus S38369/96
    u: Lindalunds Chinock My Mox S61106/92
    Uppf: Fjällroosens, Eva Roos, Undersåker
    Ägare: Marie Israelsson, Matfors
    1:a pris
    .
  3. LPI LPII SU(U)CH Vildandens Drottning af Snickjaz S11901/98
    Tik född: 1997-12-15
    e: Tollartrollets Snickers S44635/94
    u: LPI SU(U)CH Kanadickens Cecilia Lind S38744/92
    Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
    Ägare: Anette Berggren, Klågerup
    Förare: Camilla Berggren, Svedala
    2:a pris
    .
  4. Duck Tail’s Muddus Regnbågsforell S22819/2002
    Hane född: 2002-03-17
    e: LPI Flottatjärn’s Prima Heta Hasse S21017/96
    u: SU(U)CH Duck Tail’s Lysande Letsi S50728/98
    Uppf: Duck Tail’s, Anders & Anita Wahlberg, Töre
    Ägare: Martina Fransson, Kalmar
    2:a pris
    .
  5. Huntrets Lech-Toller’s Kiara S13287/2002
    Tik född: 2001-12-20
    e: Nordwart Ädling S52512/2001 (FIN36238/97)
    u: Rödrävens Ticka S47883/94
    Uppf: Huntrets, H Johanzon & K Sellén, Flen
    Ägare: Doris Hoffman, Tyskland
    3:e pris
    .
  6. LPII SLCH SVCH Vildandens Morkulla af Nortchi S36702/2001
    Tik född 2001-05-09
    e: SVCH Nordwart Canadian Rödräv S46608/99
    u: LPI LPII SU(U)CH Vildandens Drottning af Snickjaz S11901/98
    Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
    Ägare: Lis Sparre, Bunkeflostrand
    3:e pris

Unghundsklass

  1. Redmound’s Beating Murphy’s Law DK16737/2003
    Hane född: 2003-08-23
    e: Happy Trails Last Gustav DK01360/98
    u: Red Dream’s Aika DK13192/997
    Uppf & ägare: Redmound’s, Annette & Kim Krejbjerg, Danmark
    2:a pris
    .
  2. SVCH Vildandens Krusmynta af Tingcha S12983/2004
    Tik född: 2003-12-27
    e: Bella Nova’s Didis Challe S15398/2001
    u: SVCH SUCH Vildandens Knipa af Nortchi S36700/2001
    Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
    Ägare: Louise Thornqvist, Vellinge
    3:e pris

Nybörjarklass

  1. NUCH SU(U)CH Lauvstuas Miss Ki-Mi N08753/01
    Tik född: 2001-03-22
    e: DKUCH DE&VDHCH LPI HyFlyer’s Invincible Max DK28501/95
    u: NUCH NVCH SVCH Lauvstuas Karmenzita N16718/95
    Uppf: Lauvstuas, Anne-Lise & Eivind Holte, Norge
    Ägare: Cicilie Knutsen, Norge
    1:a pris
    .
  2. Golden Sunlight Jamboree vom Lech-Toller Nest DRC-T 02-0124
    Hane född: 2002-05-03
    e: SUCH Rödrävens Björnbär S10212/93
    u: Alison vom Lech-Toller Nest DRC-T 96-0019
    Uppf: vom Lech-Toller Nest, Doris & Thomas Hoffman, Tyskland
    Ägare: Ute Nagl, Tyskland
    2:a pris
    .
  3. LUXCH Copper and Brass’s Zaratustra DRC-T 02-0120
    Tik född: 2000-03-12
    e: MULTICH Lauvstuas Is Caac to Copper and Brass N05911/98
    u: Decoymans Piper Holly KC U 353204 U03
    Uppf: Copper and Brass, Robert & Christel Gielis-Franco, Belgien
    Ägare: Sandra & Sascha Fock, Tyskland
    2:a pris
    .
  4. Duck Dog’s Brandie S20711/2002
    Tik född: 2002-03-07
    e: Flottatjärn’s Rocky Elvis S26713/95
    u: Duck Dog’s Tollare Pumpkin S22274/99
    Uppf: Duck Dog’s, Maria & Johan Stenebo, Söderhamn
    Ägare: Ulf Olsson, Kågeröd
    2:a pris
    .
  5. NORDJV-03 SVCH SU(U)CH DKUCH Lauvstuas Snowline Zwinging Betty S31369/2003
    Tik född: 2003-02-11
    e: DKUCH NUCH Shaggy Toller’s Zilver Zimba DK11802/2001
    u: NORDUCH NVCH SVCH Lauvstuas Zamantha Fox N20811/99
    Uppf: Lauvstuas, Anne-Lise & Eivind Holte, Norge
    Ägare: Agneta Joonas, Vellinge
    3:e pris
    .
  6. Rödrävens Snödroppe S15750/2001
    Tik född: 2001-01-23
    e: Rönne Rivers Accord Mac Tawish S17060/96
    u: Siphra’s Indian Gem S54310/97
    Uppf: Rödrävens, Aji Franzén, Vikbolandet
    Ägare: Weronica Bengtsson, Finspång
    3:e pris
    .
  7. Tollarbos Uzo alla Spirello S27716/2002
    Hane född: 2002-03-23
    e: Lönnlövets Spirello S42885/98
    u: SVCH SU(U)CH Tollarbos Rock-Fanzy S30571/95
    Uppf: Tollarbos, Louise Runnemark, Skarpnäck
    Ägare: Mike Rödgaard, Järna
    3:e pris

TOLLINGJAKTHORNET

Vildandens vandringspris till uppfödaren med flest godkända hundar på tollingjaktprovet ur egen uppfödning, gick till Vildandens kennel Anette Björgell, för 4 godkända hundar, varav 3 i öppenklassen samt 1 i unghundsklassen.

 

LYDNAD, officiell

Fullständiga resultatlistor (pdf filer)

Lydnadsklass I, grupp A Lydnadsklass I, grupp B Lydnadsklass I, grupp C
Lydnadsklass II Lydnadsklass III Lydnadsklass Elit

Klass I

Hundar med 1:a pris:

Vildandens Belladonna af Tingcha S12980/2004
Tik född: 2003-12-27
e: Bella Nova’s Didis Challe S15398/2001
u: SVCH SUCH Vildandens Knipa af Nortchi S36700/2001
Uppf: Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
Ägare: Imke Niewöhner, Tyskland
179 p

Foxy Farm’s Wahiba af Robin T S54081/2001
Tik född: 2001-09-24
e: Tollamir Robin Hood S41331/92
u: LPII SU(U)CH SV-00 Foxy Farm’s Lahaina S54427/98
Uppf: Foxy Farm’s, Marie-Louise Lagander, Knivsta
Ägare: Åsa Pettersson, Enköping
178,5 p

Riverbreeze Silky Sushi de Chawu S55707/2003http://tollarklubben.se/ts2005/bilder/rsilky_sushi.jpg
Tik född: 2003-08-25
e: SVCH SU(U)CH Solvingas Chaplin af Jim Beam S54303/99
u: SVCH SU(U)CH Duck Tail’s Wunja av Sigil S13428/2001
Uppf: Riverbreeze, Yvonne Altemark, Torslanda
Ägare: Eva Bryngelsson, Hönö
174 p

Bluenosers Rambler S20609/2004
Hane född: 2004-02-12
e: SVCH Duck Tail’s Lagaz av Sigil S13435/2001
u: Bluenosers Fancy S23761/2001
Uppf: Bluenosers, Ingrid Larsson, Vingåker
Ägare: Eleonor Öberg, Härnösand
173,5 p

Kempssons Prinsessan Nikita S55521/2003
Tik född: 2003-08-19
e: Bella Nova’s Didis Challe S15398/2001
u: Flottatjärn’s Olga S39037/2000
Uppf: Kempssons, Mona Johansson, Arkelstorp
Ägare: Christer Nilsson, Vellinge
170 p

SVCH Solvingas Don Galindo de Amor S10574/2003http://tollarklubben.se/ts2005/bilder/sdon_galindo.jpg
Hane född: 2002-11-29
e: SVCH SU(U)CH Solvingas Chaplin af Jim Beam S54603/99
u: SVCH Kanadickens Sporty Spice S39355/98
Uppf: Solvingas, Anita Larsson, Veinge
Ägare: Jaana Bengtsson, Vilshult
169,5 p

Mr-Canadian S29554/2004
Hane född: 2004-04-15
e: DKUCH SU(U)CH Dr-No S41773/99
u: Mimmidalens Jennifer by Manrico S28360/2001
Uppf: Madeleine Asp, Vankiva
Ägare: Mats Gunnarsson, Mönsterås
168,5 p

Solvingas Zigge Popnel S24389/2004
Hane född: 2004-03-08
e: SVCH Duck Tail’s Lagaz av Sigil S13435/2001
u: Solvingas Chejka af Jim Beam S54607/99
Uppf: Solvingas, Anita Larsson, Veinge
Ägare: Caroline Sundstedt, Borlänge
167 p

TJH SVCH Bay of Fundys Fangila-Joy S33424/2002
Tik född: 2002-04-23
e: Felix-Joy S27377/97
u: Sunlit Disa Buck Micha N18421/97
Uppf: Bay of Fundys, Gunilla Wilson, Uddevalla
Ägare: Åsa Liss, Orsa
166 p

Kanadickens La Traviata di Kapo S13820/2004
Tik född: 2003-12-17
e: SVCH Duck Tail’s Lagaz av Sigil S13435/2001
u: LPI LPII Kanadickens Cassata Siciliana S47522/2000
Uppf: Kanadickens, Lena & Kjell Berghed, Stehag
Ägare: Gisela Ivarsson, Hjärup
162 p

Klass II

Hundar med 1:a pris

LPI Solvingas Layla I Belgarion S17547/2003
Tik född: 2003-01-26
e: Paddy Tuffson S58316/94
u: Solvingas Keely E Ba-Mi S50080/2000
Uppf: Solvingas, Anita Larsson, Veinge
Ägare: Anna-Liisa Österbacka, Vilshult
174,5 p

Idun S41637/2002
Tik född: 2002-06-06
e: SBCH SLCH Flottatjärn’s Höstklara Goliat S58843/95
u: Tollarbos Rock-Bella S30567/95
Uppf: Eva Älmeby, Årsta
Ägare: Anna Bergwall, Upplands Väsby
171,5 p

LPI Fjällrosens Simba S52494/98
Hane född: 1998-10-02
e: Lönnlövets Zeus S38369/96
u: Lindalunds Chinock My Mox S61106/92
Uppf: Fjällroosens, Eva Roos, Undersåker
Ägare: Marie Israelsson, Matfors
165 p

Bluenosers Breeze S23757/2001
Hane född: 2001-03-14
e: Rödrävens Pim S26344/95
u: Lyonhouse Jenny Stuart S37029/96
Uppf: Bluenosers, Ingrid Larsson, Vingåker
Ägare: Gunnel Sjöberg, Fritsla
162 p

Klass III

Hundar med 1:a pris

LPI LPII Kanadickens Cassata Siciliana S47522/2000
Tik född: 2000-07-21
e: Rödrävens Karpalo S13024/98
u: Kanadickens Andante Con Eleganza S22622/95
Uppf: Kanadickens, Lena & Kjell Berghed, Stehag
Ägare: Åsa Ohlsson, Malmö
282,5 p

LPI LPII Rödrävens Kråkbär S15686/2003
Tik född: 2002-12-30
e. LPII LPI Ducktoller’s Curry
u. Huntrets Ticka Kaxi
Uppf: Aji Franzén, Vikbolandet
Ägare: Mikael Kihlberg & Aji Franzén, Söderköping / Vikbolandet
274 p

LPI LPII Red Pearl’s X-Men Lady Deathstrike S35881/2003
Tik född: 2003-05-19
e: SU(U)CH Duck Tail’s Tiwaz av Sigil S13433/2001
u: Red Pearl’s Afrodite-Z S45126/2000
Uppf: Red Pearl’s, Marie Olsson, Sundsvall
Ägare: Martha Landin, Norsjö
274 p

LPI LPII Webley’s Taifun S10857/2003
Hane född: 2002-12-02
e: Nordwart Ädling S52512/2001 (FIN36238/97)
u: LPI Rödrävens Webley S31772/97
Uppf: Webley’s, Lars Finne, Edane
Ägare: Julia Larsson, Örebro
257 p

Elitklass

Segrare i elitklassen men med ett 2:a pris gjorde:

FINUCH FINLCH ESTUCH SU(U)CH Nordwart Daidalos FIN14036/99view-source:http://tollarklubben.se/ts2005/bilder/elitlyd1.jpg
Hane född: 1999-02-18
e: Juno-Juhekin Rosso FIN40935/97
u: FINCH Nordwart Sheena FIN23930/95
Uppf: Nordwart, Birgitta Kajander, Finland
Ägare: Annina Nurmikivi, Finland
230 p

 

AGILITY

Fullständiga resultatlistor (pdf filer)

Medium Hopp 1 och 2 Medium Öppen A och B Large Hopp 1 och 3
Large Öppen A Large Öppen B Finalen

Final (Idealtid 50 sek)

  1. CACIAG Crony Jasmé v.d. Siberische Hoeve NHSB2177466view-source:http://tollarklubben.se/ts2005/bilder/agil1.jpg
    Tik född: 1998-03-22
    e: HyFlyer’s Missisauga Jason
    u: Alliance de La Vie Rubra Venator
    Uppf: v.d. Siberische Hoeve, J.W.A Arnold, Nederländerna
    Ägare: Esther Booker, Nederländerna
    Tid 32,29 sek
    0 fel
  2. Honey Creek’s Chelsea S18020/2001view-source:http://tollarklubben.se/ts2005/bilder/agil2a.jpg
    Tik född: 2001-02-19
    e: SVCH Nordwart Canadian Rödräv S46608/99
    u: LPI LPII SAGCH Flottatjärn’s Moa Lingur of Mr Q S50725/98
    Uppf & ägare: Honey Creek’s, Mia Larsson, Fristad
    Tid 33,32 sek
    0 fel
  3. LPI Doglas-Duckdog S28261/99
    Hane född: 1999-04-04
    e: Flottatjärn’s Alexo S65492/92
    u: Koppeldragets Chateau Fontaine S47385/93
    Uppf: Ursula Nyman, Södra Sandby
    Ägare: Christina Rasmusson, Hammenhög
    Tid 43,09
    0 fel
  4. LPI LPII SAGCH Flottatjärn’s Moa Lingur of Mr Q S50725/98
    Tik född: 1998-10-05
    e: SU(U)CH Foxy Farm’s Butch Borup S25989/96
    u: Flottatjärn’s Buck’s Birdie S49458/93
    Uppf: Flottatjärn’s, Ewa-Maria Carlsson, Älvängen
    Ägare: Mia Larsson, Fristad
    Tid 30,83 sek
    5 fel
  5. LPI Rödrävens Trollsnö S15746/2001
    Tik född: 2001-01-23
    e: Rönne Rivers Accord Mac Tawish S17060/96
    u: Siphra’s Indian Gem S54310/97
    Uppf: Rödrävens, Aji Franzén, Vikbolandet
    Ägare: Maria Bernhard, Lund
    Tid 46,07 sek
    5 fel

 

http://tollarklubben.se/ts2005/bilder/agiltenson.jpgEsther med Crony, Mia med Chelsea och Moa, Christina med Doglas


Vi vill härmed framföra ett stort tack till alla domare och funktionärer! Vi vill också passa på att tacka våra fantastiska sponsorer:

HUVUDSPONSOR

FODERSPONSOR OCH PRESENTATÖR AV UTSTÄLLNINGEN

PRESENTATÖR AV AGILITYN

PRESENTATÖR AV LYDNADEN

PRESENTATÖR AV JAKTPROVEN OCH TOLLINGJAKTPROVEN

samt alla övriga sponsorer!