Resultat från Specialen i Värmland 7-9/8 2009

JAKTPROV – Totala resultatlistan

WORKINGTEST - Totala resultatlistan

AGILITY – Totala resultatlistan

LYDNAD – Totala resultatlistan

BIS

LPII SU(U)CH SV-00 Foxy Farm’s Lahaina S54427/98
Född 1998-10-25
E. Kanadickens Fredrik Åkare
U. LPI Foxy Farm’s Butch Saona
Uppf Lagander Marie-Louise, Knivsta
Ägare Dyverfeldt Maria, Uppsala

BIM

Zappa N13375/05
Född 2005-05-25
E. Joey Hurricane River Fox
U. Shiba
Uppf Odegaard Heidi, Norge
Ägare Haugen Karianne, Hamar, Norge

 

TOLLARMÄSTARE

TJH(HV) Duck Dog’s Honker S67277/2004
Född 2004-11-09
E. Tollarbos Adle Henne Perechtinger
U. Duck Dog’s Brandie
Uppf Stenebo Maria, Stenebo Johan, Söderhamn
Ägare Bergling Cecilia, Lund

JUNIOR TOLLARMÄSTARE

Agrosofens Fiinslip S35123/2008
Född 2008-04-02
E. EECH SUCH FIUCH Nordwart Daidalos
U. SU(U)CH Agrosofens Kastanjetta
Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen, Upplands Väsby
Ägare Johansson Liselott, Götene

Resultatlistan Junior- resp tollarmästare

 

ÅRETS LYDNADSTOLLARE

Tollarbos Unique von Ducke S21091/2008
Född 2008-01-28
E. S VCH Tollarbos Ducke Molleson
U. S VCH SU(U)CH LPI LPII Agrosofens Musetta
Uppf Runnemark Louise, Skarpnäck
Ägare Ångerud Jenny, Hässelby

 

ÅRETS AGILITYTOLLARE

LPI S VCH Soldrivans Kelli I Tzotzil S41978/2003
Född 2003-05-17
E. River Duck’s Zephyr Min Ögonsten
U. S VCH Star Wars Sun Tatooine
Uppf Lindstrand Maritha, Malung
Ägare Leander Anna, Valbo

 

ÅRETS VILTSPÅRTOLLARE

S VCH Agrosofens Bolero S29705/2006
Född 2006-03-20
E. Duck Tail’s Muddus Regnbågsforell
U. SU(U)CH Rödahunds Hitchin Lisa
Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen, Upplands Väsby
Ägare Westberg Malin, Molkom

 

ÅRETS JAKTPROVSMERITERADE TOLLARE

Webley’s Hurricane S10861/2003
Född 2002-12-02
E. Nordwart Ädling
U. LPI Rödrävens Webley
Uppf & ägare Finne Lars, Edane

 

ÅRETS TOLLINGJAKTPROVSMERITERADE TOLLARE

Tollarbos Kuta Lira Banjo S53882/2006
Född 2006-07-14
E. Agrosofens Banjo
U. S VCH SU(U)CH Tollarbos Vilja Alla Spirello
Uppf Runnemark Louise, Skarpnäck
Ägare Juninger Karin, Stockholm

 

BIS VALP

BIR valpklass II
Krokasmedens Indy S11294/2009
Född 2008-12-16
E. Renarder’s Keystone Pioneer Aindow
U. Krokasmedens Aqua
Uppf Abrahamsson Louise, Mattsson Stefan, Älvängen
Ägare Kavén Annie, Norrköping

BIR valpklass I
Bluenosers Roanoke S23464/2009
Född 2009-02-27
E. LPI Tollartrollets Rubin
U. Bluenosers Louisa
Uppf Larsson Ingrid, Larsson Jan-Erik, Vingåker
Ägare Karlsson Nina, Skoghall

BIS JUNIOR
Amber Ace Chica Abaigeal S59497/2008
Född 2008-08-20
E. River Duck’s Zephyr Min Ögonsten
U. Bluenosers Carey Point
Uppf Junttila Mervi, Valla
Ägare Engberg Maria, Huddinge

BIM  JUNIOR
Amber Ace Chica Aodhan S59496/2008
Född 2008-08-20
E. River Duck’s Zephyr Min Ögonsten
U. Bluenosers Carey Point
Uppf Junttila Mervi, Valla
Ägare Eriksson Christina, Huddinge

BIS UNGHUND
SV-09 Digby Tollers Umi S20661/2008
Född 2008-02-29
E. Trindy’s Pilgrim Boy
U. S VCH SU(U)CH NORDJV-03 SV-06 DKUCH Lauvstuas Snowline Zwinging Betty
Uppf Joonas Tina, Joonas Agneta, Vellinge
Ägare Larsson Annika, Vellinge

BIM UNGHUND
Agrosofens Fiinfina S35127/2008
Född 2008-04-02
E. EECH SUCH FIUCH Nordwart Daidalos
U. SU(U)CH Agrosofens Kastanjetta
Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen, Upplands Väsby
Ägare Häggström Helen, Skokloster

BIS JAKTKLASS
LPI Digby Tollers Power King S21621/2006

Född 2006-02-07
E. Lönnlövets Nougat
U. S VCH SU(U)CH NORDJV-03 SV-06 DKUCH Lauvstuas Snowline Zwinging Betty
Uppf Joonas Tina, Joonas Agneta, Vellinge
Ägare Roosqvist Åsa, Sjöbo

BIM JAKTKLASS
Agrosofens Menuetta S29711/2006

Född 2006-03-20
E. Duck Tail’s Muddus Regnbågsforell
U. SU(U)CH Rödahunds Hitchin Lisa
Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen, Upplands Väsby
Ägare Hallgren Susanna, Björklinge

BIS ÖPPENKLASS
Tollca’s Aponi Aus Liebe S50868/2007
Född 2007-07-21
E. SU(U)CH LPI Flottatjärn’s Tigger de Amor
U. LPI Shaggy Toller’s Magic Gipsy
Uppf Nilsson Petra, Klippan
Ägare Engberg Maria, Huddinge

BIM ÖPPENKLASS
Zappa N13375/05
Född 2005-05-25
E. Joey Hurricane River Fox
U. Shiba
Uppf Odegaard Heidi, Norge
Ägare Haugen Karianne, Hamar, Norge

BIS CHAMPIONKLASS
SU(U)CH Agrosofens Kastanjetta S56214/2003
Född 2003-09-06
E. S VCH SU(U)CH LPI LPII Tollarbos Quiz A’pollon
U. SU(U)CH Rödahunds Hitchin Lisa
Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen, Upplands Väsby
Ägare Bergquist Annika, Upplands Väsby

BIM CHAMPIONKLASS
SU(U)CH Falkor S43988/2003
Född 2003-06-26
E. Bushundens Kalle Blomkvist
U. Kanadickens Best Regards
Uppf Olsson Kerstin, Helsingborg
Ägare Andersson Lisbeth, Vårgårda

BIS CHAMPIONKLASS med jaktmerit
SUCH Agrosofens Calypso S29706/2006
Född 2006-03-20
E. Duck Tail’s Muddus Regnbågsforell
U. SU(U)CH Rödahunds Hitchin Lisa
Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen, Upplands Väsby
Ägare Näslund Mariette, Uppsala

BIM CHAMPIONKLASS med jaktmerit
LPI LPII LPIII S LCH SUCH Lönnlövets Piggelin S42888/98
Född 1998-07-14
E. Kare Riverduck Of Flottatjärn
U. S VCH LPI SUCH S LCH Rödrävens Kantarell
Uppf Scharin Petra, Eskilstuna
Ägare Fredriksson Anna, Linköping

BIS SENIORKLASS
N VCH NUCH S VCH SU(U)CH SV-08 WW-08 Lauvstuas Zamantha Fox N20811/99
Född 1999-10-15
E. SU(U)CH Fairchilds Qurage
U. S VCH N VCH NUCH Lauvstuas Karmenzita
Uppf & ägare Holte Eivind & Anne-Lise, Kristiansand, Norge

BIM SENIORKLASS
DKUCH NUCH SU(U)CH SV-05 Lauvstuas Mascot Keehnu N08751/01
Född 2001-03-22
E. DKUCH DE&VDHCH Hyflyer’s Invincible Max
U. S VCH N VCH NUCH Lauvstuas Karmenzita
Uppf & ägare Holte Eivind & Anne-Lise, Kristiansand, Norge

BIS VETERANKLASS
LPII SU(U)CH SV-00 Foxy Farm’s Lahaina S54427/98
Född 1998-10-25
E. Kanadickens Fredrik Åkare
U. LPI Foxy Farm’s Butch Saona
Uppf Lagander Marie-Louise, Knivsta
Ägare Dyverfeldt Maria, Uppsala

BIM VETERANKLASS
KBHV-05 NORDUCH NORDV-04 S VCH SV-07 VEUW-08 Star Wars King Size S43699/99
Född 1999-06-30
E. NV-96 NV-95 NUCH Sunlit James Junior
U. S VCH Star Wars Princess-Leia
Uppf Åström Ulrica, Falun
Ägare Söderqvist Mikael, Motala

BIS DISKVALIFICERANDE FEL
Tollarbos Vilde von Ducke S21092/2008
Född 2008-01-28
E. S VCH Tollarbos Ducke Molleson
U. S VCH SU(U)CH LPI LPII Agrosofens Musetta
Uppf Runnemark Louise, Skarpnäck
Ägare Karlström Anne, Floda

BIS AVELSKLASS

  1. SU(U)CH Agrosofens Kastanjetta S56214/2003
    Född 2003-09-06
    E. S VCH SU(U)CH LPI LPII Tollarbos Quiz A’pollon
    U. SU(U)CH Rödahunds Hitchin Lisa
    Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen, Upplands Väsby
    Ägare Bergquist Annika, Upplands Väsby
  2. LPI LPII S VCH SU(U)CH Agrosofens Musetta S56217/2003
    Född 2003-09-06
    E. S VCH SU(U)CH LPI LPII Tollarbos Quiz A’pollon
    U. SU(U)CH Rödahunds Hitchin Lisa
    Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen,Upplands Väsby
    Ägare Gunnebro Kerstin, Älta
  3. SU(U)CH Rödahunds Hitchin Lisa S35700/2001
    Född 2001-03-14
    E. DKUCH DE&VDHCH Hyflyer’s Invincible Max
    U. LPI NUCH Lauvstuas Is Cabella Til Rödahund
    Uppf Bräutigam J M Mr & Mrs, Storbritannien
    Ägare Bergquist Annika, Upplands Väsby
  4. Bluenosers Carey Point S22900/2004
    Född 2004-02-27
    E. Rödrävens Cavendish
    U. Bluenosers Pennant Point
    Uppf Larsson Ingrid, Vingåker
    Ägare Junttila Mervi, Valla

BIS UPPFÖDARKLASS

  1. Tollarbos, Louise Runnemark, Skarpnäck
  2. Vildandens, Anette Björgell, Bunkeflostrand
  3. Agrosofens, Helen Häggström & Annika Bergquist, Skokloster/Upplands Väsby
  4. Vattubrinkens, Birgitta Amrén Ahlberg, Bengt Ahlberg, Södertälje
  5. Lauvstuas, Anne-Lise & Eivind Holte, Norge

 

UTSTÄLLNING

VALPKLASS I TIKAR

  1. Adoreas Red Caprice N41522/09
    Född 2009-03-29
    E. SU(U)CH Tuldahl’s Noah
    U. Adoreas Red Alpha
    Uppf & ägare Jensen Gunn Tove, Arendal, Norge
  2. Adoreas Red Cilla N41521/09
    Född 2009-03-29
    E. SU(U)CH Tuldahl’s Noah
    U. Adoreas Red Alpha
    Uppf & ägare Jensen Gunn Tove, Arendal, Norge
  3. Tollarbos Yuni Med Twist S23703/2009
    Född 2009-02-21
    E. SUCH Agrosofens Calypso
    U. Tollarbos Enya Molledotter
    Uppf Runnemark Louise, Skarpnäck
    Ägare Wahlqvist Malin, Uppsala
  4. Tollarbos Zamba Med Twist S23704/2009
    Född 2009-02-21
    E. SUCH Agrosofens Calypso
    U. Tollarbos Enya Molledotter
    Uppf Runnemark Louise, Skarpnäck
    Ägare Kindblad Emelie, Skarpnäck
  5. Lönnlövets Spurta S29076/2009
    Född 2009-03-26
    E. S VCH SU(U)CH Agrosofens Tico Tico
    U. LPI Lönnlövets Pralin
    Uppf Scharin Petra, Scharin Anna, Bromma
    Ägare Nilbrink Kristina & Emma, Ekerö

VALPKLASS I HANAR

  1. Bluenosers Roanoke S23464/2009 BIR VALP I
    Född 2009-02-27
    E. LPI Tollartrollets Rubin
    U. Bluenosers Louisa
    Uppf Larsson Ingrid, Larsson Jan-Erik, Vingåker
    Ägare Karlsson Nina, Skoghall
  2. Koppeldragets Jumbo S21045/2009
    Född 2009-02-16
    E. SU(U)CH Vildandens Blåmussla af Spirtas
    U. Koppeldragets Grynet
    Uppf Glad Maria, Karlsborg
    Ägare Boman Ingrid, Mariestad
  3. Adoreas Red Conrad N41517/09
    Född 2009-03-29
    E. SU(U)CH Tuldahls Noah
    U. Adoreas Red Alpha
    Uppf Jensen Gunn Tove, Arendal, Norge
    Ägare Johannessen Jan & Nina, Arendal, Norge
  4. Renarder’s Captain Cranberry S21318/2009
    Född 2009-02-09
    E. Renarder’s Captain Rodney
    U. Renarder’s Keystone Papaya
    Uppf Blomqvist Louise, Vreta Kloster
    Ägare Nyström Frida, Karlskoga
  5. Renarder’s Captain Cantaloupe S21323/2009
    Född 2009-02-09
    E. Renarder’s Captain Rodney
    U. Renarder’s Keystone Papaya
    Uppf Blomqvist Louise, Vreta Kloster
    Ägare Jonsson Karin, Nyköping

 

VALPKLASS II TIKAR

  1. Lauvstuas Zeeme Stardust N033948/09
    Född 2008-12-26
    E. Pikkinokkas Ziggy Stardust
    U. Blueberry Sweet Zorika
    Uppf & ägare Holte Anne-Lise & Eivind, Kristiansand Norge
  2. Queen S10885/2009
    Född 2008-11-17
    E. S VCH Riverbreeze Tickling Poh
    U. Honey Creek’s Fiorentina
    Uppf Adelmo Fredrik, Borås
    Ägare Gross Camilla, Herrljunga
  3. Bluenosers Quay Mira S15432/2009
    Född 2009-01-04
    E. S VCH LPI Canagold’s Max Durant
    U. LPI Bluenosers Misty
    Uppf Larsson Ingrid, Larsson Jan-Erik,Vingåker
    Ägare Stenmo Britt-Marie, Märsta

VALPKLASS II HANAR

  1. Krokasmedens Indy S11294/2009 BIS-VALP, BIR VALP II
    Född 2008-12-16
    E. Renarder’s Keystone Pioneer Aindow
    U. Krokasmedens Aqua
    Uppf Abrahamsson Louise, Mattsson Stefan, Älvängen
    Ägare Kavén Annie, Norrköping
  2. Lauvstuas Ztormy Stardust N33946/09
    Född 2008-12-26
    E. Pikkinokka Ziggy Stardust
    U. Blueberry Sweet Zorika
    Uppf Holte Eivind & Anne Lise, Norge
    Ägare Bjelland Hilde, Mandal, Norge
  3. Fågelsjöns Huckleberry Finn S11550/2009
    Född 2008-12-11
    E. Tollarbos Kuta Lira Banjo
    U. Fågelsjöns Alianca-Tagra
    Uppf Bengtsson Weronica, Finspång
    Ägare Finne Lars, Edane
  4. Fågelsjöns Oliver Twist S11547/2009
    Född 2008-12-11
    E. Tollarbos Kuta Lira Banjo
    U. Fågelsjöns Alianca-Tagra
    Uppf Bengtsson Weronica, Finspång
    Ägare Kvarnlöf Kerstin, Kil
  5. Bluenosers Quay Hector S15428/2009
    Född 2009-01-04
    E. S VCH LPI Canagold’s Max Durant
    U. LPI Bluenosers Misty
    Uppf Larsson Ingrid, Larsson Jan-Erik, Vingåker
    Ägare Lindquist Eva, Karlstad

 

JUNIORKLASS TIKAR

  1. Amber Ace Chica Abaigeal S59497/2008
    Född 2008-08-20
    E. River Duck’s Zephyr Min Ögonsten
    U. Bluenosers Carey Point
    Uppf Junttila Mervi, Valla
    Ägare Engberg Maria, Huddinge
  2. Amber Ace Chica Aibhilin S59499/2008
    Född 2008-08-20
    E. River Duck’s Zephyr Min Ögonsten
    U. Bluenosers Carey Point
    Uppf & ägare Junttila Mervi, Valla
  3. Fägrings Salta Idun S43646/2008
    Född 2008-05-28
    E. S VCH SU(U)CH Vildandens Vargtass af Dinchi
    U. S VCH Vanja
    Uppf Johansson Aino, Brastad
    Ägare Hellberg Viveca, Smögen
  4. Fägrings Salta Ran S43644/2008
    Född 2008-05-28
    E. S VCH SU(U)CH Vildandens Vargtass af Dinchi
    U. S VCH Vanja
    Uppf & ägare Johansson Aino, Brastad
  5. V Heronkel Daisy S46846/2008
    Född 2008-06-04
    E. Bluenosers Jerome Point
    U. Moor v Heronkel
    Uppf Blouw-Posthumus Pauly, Koppom
    Ägare Lindroos Tuula,Sölvesborg

JUNIORKLASS HANAR

  1. Amber Ace Chica Aodhan S59496/2008
    Född 2008-08-20
    E. River Duck’s Zephyr Min Ögonsten
    U. Bluenosers Carey Point
    Uppf Junttila Mervi, Valla
    Ägare Eriksson Christina, Huddinge
  2. Hummelviksgårdens Golden Theodor S55301/2008
    Född 2008-07-10
    E. VDHCH DECH Atago The Spirit Of Heyoka
    U. SU(U)CH LPI Hummelviksgårdens Eliska
    Uppf Sundberg Carina, Domsjö
    Ägare Perdell Christina, Fiskebäck
  3. Amber Ace Chica Aonghus S59493/2008
    Född 2008-08-20
    E. River Duck’s Zephyr Min Ögonsten
    U. Bluenosers Carey Point
    Uppf Junttila Mervi, Valla
    Ägare Berglund Anne, Nyköping
  4. Tollarlundens Elvis Eminett S59992/2008
    Född 2008-08-21
    E. NUCH Sunlit Emil Miramacs
    U. Tollarlundens Janett Fannygirl
    Uppf Englund Göte, Tiitto Englund Tuula, Kvicksund
    Ägare Pedersen Suzanne, Hagfors
  5. Kanadickens John Dory Of Mafli S43650/2008
    Född 2008-05-14
    E. SU(U)CH S LCH NLCH Foxy Farm’s Leon de Paprika
    U. Kanadickens Snöflinga af Gibcha
    Uppf Berghed Lena, Berghed Kjell, Stehag
    Ägare Strand Catarina, Halmstad

 

UNGHUNDSKLASS TIKAR

  1. Agrosofens Fiinfina S35127/2008
    Född 2008-04-02
    E. EECH SUCH FIUCH Nordwart Daidalos
    U. SU(U)CH Agrosofens Kastanjetta
    Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen, Upplands Väsby
    Ägare Häggström Helen, Fackelv 15, 74695 Skokloster
  2. Tollarbos Unique von Ducke S21091/2008
    Född 2008-01-28
    E. S VCH Tollarbos Ducke Molleson
    U. S VCH SU(U)CH LPI LPII Agrosofens Musetta
    Uppf Runnemark Louise, Skarpnäck
    Ägare Ångerud Jenny, Hässelby
  3. Lauvstuas Salsa Surprise N06241/08
    Född 2008-01-22
    E. SU(U)CH VDHCH Kanadickens Danish Hot Spice
    U. Lauvstuas Malin Karisma
    Uppf Holte Eivind Anne-Lise, Kristiansand, Norge
    Ägare Lillebakken Ronny, Vang Hedmark, Norge
  4. Fagerlands Röda Poppel de Amorex S22692/2008
    Född 2008-02-19
    E. SU(U)CH LPI Flottatjärn’s Tigger de Amor
    U. S VCH LPII LPIII S LCH Red Pearl’s X-Men Lady Deathstrike
    Uppf Landin Martha, Skellefteå
    Ägare Forsberg Frida, Märsta
  5. S VCH West Coast Tollers Lilla My S61610/2007
    Född 2007-09-26
    E. EECH SUCH FIUCH Nordwart Daidalos
    U. S VCH LPI Riverbreeze Silky Sushi de Chawu
    Uppf Bryngelsson Eva, Hönö
    Ägare Heijus Ulrika, Göteborg

UNGHUNDSKLASS HANAR

  1. SV-09 Digby Tollers Umi S20661/2008
    Född 2008-02-29
    E. Trindy’s Pilgrim Boy
    U. S VCH SU(U)CH NORDJV-03 SV-06 DKUCH Lauvstuas Snowline Zwinging Betty
    Uppf Joonas Tina, Joonas Agneta, Vellinge
    Ägare Larsson Annika, Vellinge
  2. Agrosofens Fiinlir S35121/2008
    Född 2008-04-02
    E. EECH SUCH FIUCH Nordwart Daidalos
    U. SU(U)CH Agrosofens Kastanjetta
    Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen, Upplands Väsby
    Ägare Andersson Johanna, Tärnsjö
  3. Agrosofens Fiinslip S35123/2008
    Född 2008-04-02
    E. EECH SUCH FIUCH Nordwart Daidalos
    U. SU(U)CH Agrosofens Kastanjetta
    Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen, Upplands Väsby
    Ägare Johansson Liselott, Fullösa Dagsberg, 53396 Götene
  4. S VCH West Coast Tollers Sniff S61606/2007
    Född 2007-09-26
    E. EECH SUCH FIUCH Nordwart Daidalos
    U. S VCH LPI Riverbreeze Silky Sushi de Chawu
    Uppf Bryngelsson Eva, Hönö
    Ägare Oscarson Michael, Gunnilse
  5. Lyckotassens Spirello S21084/2008
    Född 2008-02-06
    E. Solvingas Zeb E Cusha
    U. LPI Lyckotassens Dooley’s
    Uppf Hultman Susanne, Johansson Pär, Hallsberg
    Ägare Nyberg Sari, Stjärnhov

 

JAKTKLASS TIKAR

  1. Agrosofens Menuetta S29711/2006
    Född 2006-03-20
    E. Duck Tail’s Muddus Regnbågsforell
    U. SU(U)CH Rödahunds Hitchin Lisa
    Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen, Upplands Väsby
    Ägare Hallgren Susanna, Björklinge
  2. S VCH Vildandens Digby-Cikoria af Tingcha S12981/2004
    Född 2003-12-27
    E. Bella Nova’s Didis Challe
    U. S VCH SUCH Vildandens Knipa af Nortchi
    Uppf Björgell Anette, Bunkeflostrand
    Ägare Joonas Tina, Vellinge
  3. Digby Tollers Cascabel S21068/2007
    Född 2007-03-01
    E. NORDV-07 SU(U)CH SV-06 Digby Tollers Chayton
    U. S VCH Vildandens Digby-Cikoria af Tingcha
    Uppf Joonas Tina, Joonas Agneta, Vellinge
    Ägare Joonas Tina, Vellinge
  4. LPII River Fox Butterfly S30260/2004
    Född 2004-04-03
    E. Happy Trail’s Last Gustav
    U. S VCH LPII S LCH Vildandens Morkulla af Nortchi
    Uppf Sparre Lis, Bunkeflostrand
    Ägare Strömberg Lotta, Vellinge
  5. NVCH SVCH Redadict Racing Rascal FIN44937/07
    Född 2007-07-20
    E. WW-98 SUCH FIUCH INTUCH Siphra’s Indiana Jones
    U. Tollerbay Straw-Berry
    Uppf Nurmikivi Annina, Kirkkonummi, Finland
    Ägare Jarnegren Johanna & Henrik Jensen, Melhus, Norge

JAKTKLASS HANAR

  1. LPI Digby Tollers Power King S21621/2006
    Född 2006-02-07
    E. Lönnlövets Nougat
    U. S VCH SU(U)CH NORDJV-03 SV-06 DKUCH Lauvstuas Snowline Zwinging Betty
    Uppf Joonas Tina, Joonas Agneta, Vellinge
    Ägare Roosqvist Åsa, Sjöbo
  2. BH Jonas Juwel von Lech-Toller Nest FIN38099/07
    Född 2006-03-26
    E. WW-98 SUCH FIUCH INTUCH Siphra’s Indiana Jones
    U. Huntrets Lech Toller’s Kiara
    Uppf Doris & Thomas, Gersthofen Tyskland
    Ägare Jatkola Minna, Mänttä, Finland
  3. Tollarbos Kuta Lira Banjo S53882/2006
    Född 2006-07-14
    E. Agrosofens Banjo
    U. S VCH SU(U)CH Tollarbos Vilja Alla Spirello
    Uppf Runnemark Louise, Skarpnäck
    Ägare Juninger Karin, Stockholm
  4. LPI S VCH Rus N’ Riv Heja’s I Just Want You S22809/2001
    Född 2001-02-16
    E. Swinging Tails Bastarden
    U. LPI Rus N’ Riv Tc I’ll Be Missing You
    Uppf & ägare Knutsson Therese, Kristianstad
  5. TJH(HV) Duck Dog’s Honker S67277/2004
    Född 2004-11-09
    E. Tollarbos Adle Henne Perechtinger
    U. Duck Dog’s Brandie
    Uppf Stenebo Maria, Stenebo Johan, Söderhamn
    Ägare Bergling Cecilia, Lund

 

ÖPPENKLASS TIKAR

  1. Tollca’s Aponi Aus Liebe S50868/2007
    Född 2007-07-21
    E. SU(U)CH LPI Flottatjärn’s Tigger de Amor
    U. LPI Shaggy Toller’s Magic Gipsy
    Uppf Nilsson Petra, Klippan
    Ägare Engberg Maria, Huddinge
  2. Donna Karan Av Heliomar S34254/2007
    Född 2007-02-01
    E. S VCH LPI LPII Fjällroosens Simba
    U. Just Persefone Av Heliomar
    Uppf Noem Tone E & Snorre, Sparbu, Norge
    Ägare Axell Oscar & Jennie, Umeå
  3. Renarder’s Shangri La S12699/2007
    Född 2006-11-28
    E. LPI Bay Of Fundys Rappe Bruntass
    U. Renarder’s Countess Bermon
    Uppf & ägare Blomqvist Louise, Vreta Kloster
  4. S VCH Tollarbos Humla Molledotter S44784/2005
    Född 2005-05-27
    E. Agrosofens Sista Styvern
    U. Tollarbos Okra de Lorenzo
    Uppf Runnemark Louise, Skarpnäck
    Ägare Hansson Birgitta, Sollentuna
  5. High Spirits Virginia Vom Lech-Toller Nest Drc-T 04-181
    Född 2004-08-26
    E. Lauvstuas Peles Taikapoika
    U. Huntrets Lech Toller’s Kiara
    Uppf Hoffman Doris & Thomas, Gersthofen Tyskland
    Ägare Jurksch Astrid, Groebenzell, Tyskland

 

ÖPPENKLASS HANAR

  1. Zappa N13375/05
    Född 2005-05-25
    E. Joey Hurricane River Fox
    U. Shiba
    Uppf Odegaard Heidi, Norge
    Ägare Haugen Karianne, Hamar, Norge
  2. S VCH Christian Dior Av Heliomar S41057/2007
    Född 2007-02-01
    E. S VCH LPI LPII Fjällroosens Simba
    U. Just Persefone Av Heliomar
    Uppf Noem Tone E & Snorre, Sparbu, Norge
    Ägare Israelsson Marie, Matfors
  3. Adoreas Red Bailey N16814/07
    Född 2007-07-01
    E. DKUCH NUCH Shaggy Toller’s Zilver Zimba
    U. SU(U)CH NUCH Logrekroken’s Belle Kimba
    Uppf Jensen Gunn Tove, Arendal, Norge
    Ägare Wesley-Johansen Hege, Rykkinn, Norge
  4. Adoreas Red Bel Canto N16815/07
    Född 2007-07-01
    E. DKUCH NUCH Shaggy Toller’s Zilver Zimba
    U. SU(U)CH NUCH Logrekroken’s Belle Kimba
    Uppf Jensen Gunn Tove, Arendal, Norge
    Ägare Johannessen Nina & Jan, Arendal, Norge
  5. Skymningsskallets Matrix S33970/2007
    Född 2007-04-07
    E. SU(U)CH Tollarlundens Jack Ferdinand
    U. Skymningsskallets Nelly
    Uppf Wallin Heléna, Hallstahammar
    Ägare Engberg Maria, Huddinge

 

CHAMPIONKLASS TIKAR

  1. SU(U)CH Agrosofens Kastanjetta S56214/2003
    Född 2003-09-06
    E. S VCH SU(U)CH LPI LPII Tollarbos Quiz A’pollon
    U. SU(U)CH Rödahunds Hitchin Lisa
    Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen, Upplands Väsby
    Ägare Bergquist Annika, Upplands Väsby
  2. LPI LPII SU(U)CH Agrosofens Pudding S47054/2004
    Född 2004-06-06
    E. Vildandens Vigg af Nortchi
    U. Foxy Farm’s Kea Of Prescot
    Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen, Upplands Väsby
    Ägare Andersson Mari, Forshaga
  3. N VCH NORDUCH S VCH Lauvstuas Snowwhite Zarina S30726/2003
    Född 2003-02-11
    E. DKUCH NUCH Shaggy Toller’s Zilver Zimba
    U. S VCH SV-08 SU(U)CH WW-08 N VCH NUCH Lauvstuas Zamantha Fox
    Uppf Holte Eivind & Anne Lise, Norge
    Ägare Gilde Anneli, Motala
  4. N VCH S VCH SU(U)CH Duck Tail’s Padjelanta Bäckforell S22822/2002
    Född 2002-03-17
    E. LPI Flottatjärn’s Prima Heta Hasse
    U. SU(U)CH Duck Tail’s Lysande Letsi
    Uppf Wahlberg Anders, Wahlberg Anita, Töre
    Ägare Nyström Ann, Hörnefors
  5. S VCH SU(U)CH Agrosofens Piruetta S29712/2006
    Född 2006-03-20
    E. Duck Tail’s Muddus Regnbågsforell
    U. SU(U)CH Rödahunds Hitchin Lisa
    Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen, Upplands Väsby
    Ägare Jansson Petter, Sandviken

 

CHAMPIONKLASS HANAR

  1. SU(U)CH Falkor S43988/2003
    Född 2003-06-26
    E. Bushundens Kalle Blomkvist
    U. Kanadickens Best Regards
    Uppf Olsson Kerstin, Helsingborg
    Ägare Andersson Lisbeth, Vårgårda
  2. FICH SU(U)CH Jonathan FIN43840/05
    Född 2005-08-15
    E. Nordwart Lorbass
    U. Whiteribbon
    Uppf Matilainen Sini & Luukkonen Mika, Oulu, Finland
    Ägare Kuha Anna, Jääli, Finland
  3. SU(U)CH FICH Tollarbos Milton Lira Banjo S53884/2006
    Född 2006-07-14
    E. Agrosofens Banjo
    U. S VCH SU(U)CH Tollarbos Vilja Alla Spirello
    Uppf Runnemark Louise, Skarpnäck
    Ägare Falk Malin, Mora
  4. SU(U)CH Vildandens Blåmussla af Spirtas S62520/2006
    Född 2006-10-01
    E. S VCH SU(U)CH Vildandens Vargtass af Dinchi
    U. Ducktoller’s Britney Spears
    Uppf Björgell Anette, Bunkeflostrand
    Ägare Lindén Maria, Pettersson Ulf, Lidingö
  5. JWW-08 SU(U)CH JEUW-08 Lauvstuas Exclusive Star Fox S53980/2007
    Född 2007-04-19
    E. Chesagrove’s Star Gazer
    U. S VCH SV-08 SU(U)CH WW-08 N VCH NUCH Lauvstuas Zamantha Fox
    Uppf Holte Eivind & Anne-Lise, Kristiansand, Norge
    Ägare Gilde Anneli, Motala

 

SENIORKLASS TIKAR

  1. N VCH NUCH S VCH SU(U)CH SV-08 WW-08 Lauvstuas Zamantha Fox N20811/99
    Född 1999-10-15
    E. SU(U)CH Fairchilds Qurage
    U. S VCH N VCH NUCH Lauvstuas Karmenzita
    Uppf & ägare Holte Eivind & Anne-Lise, Kristiansand, Norge
  2. SU(U)CH Rödahunds Hitchin Lisa S35700/2001
    Född 2001-03-14
    E. DKUCH DE&VDHCH Hyflyer’s Invincible Max
    U. LPI NUCH Lauvstuas Is Cabella Til Rödahund
    Uppf Brautigam J M Mr & Mrs, Storbritannien
    Ägare Bergquist Annika, Upplands Väsby
  3. Bluenosers Moxie S21388/2001
    Född 2001-02-20
    E. Foxgrove’s Timberlea Wood Duck
    U. Bluenosers Tiny Teal
    Uppf Larsson Ingrid, Vingåker
    Ägare Wickström Kerstin, Örebro
  4. LPII S VCH Foxy Farm’s Alzette af Lorenzo S48582/2000
    Född 2000-08-10
    E. SU(U)CH LPI S LCH Hircum’s Lorenzo
    U. Foxy Farm’s Thira Of Prescot
    Uppf Lagander Marie-Louise, Knivsta
    Ägare Jansson Sandra, Fjugesta
  5. LPII S LCH S VCH Vildandens Morkulla af Nortchi S36702/2001
    Född 2001-05-09
    E. S VCH Nordwart Canadian Rödräv
    U. LPI LPII SUCH Vildandens Drottning af Snickjaz
    Uppf Björgell Anette, Bunkeflostrand
    Ägare Sparre Lis, Bunkeflostrand

 

SENIORKLASS HANAR

  1. DKUCH NUCH SU(U)CH SV-05 Lauvstuas Mascot Keehnu N08751/01
    Född 2001-03-22
    E. DKUCH DE&VDHCH Hyflyer’s Invincible Max
    U. S VCH N VCH NUCH Lauvstuas Karmenzita
    Uppf & ägare Holte Eivind & Anne-Lise, Kristiansand, Norge
  2. NUCH SU(U)CH WW-08 Mäkiharjun Fan-Fan Falcon FIN38491/00
    Född 2000-09-15
    E. Nordwart Ädling
    U. Mäkiharjun Prima-Palmira
    Uppf Harju Sari & Ilpo, Raahe, Finland
    Ägare Tihinen Sari, Uleåborg, Finland

 

VETERANKLASS TIKAR

  1. LPII SU(U)CH SV-00 Foxy Farm’s Lahaina S54427/98
    Född 1998-10-25
    E. Kanadickens Fredrik Åkare
    U. LPI Foxy Farm’s Butch Saona
    Uppf Lagander Marie-Louise, Knivsta
    Ägare Dyverfeldt Maria, Uppsala
  2. LPI Rus N’ Riv Tc I’ll Be Missing You S53483/97
    Född 1997-09-29
    E. LPI LPII Rusksands Amadeus
    U. SU(U)CH LPI LPII River Duck’s Patricia
    Uppf  & ägare Knutsson Therese, Kristianstad
  3. LPII S VCH SU(U)CH Rödrävens Nyper S29278/97
    Född 1997-03-25
    E. NV-98 NUCH Sunlit Mac Jan
    U. LPI LPII SUCH Rödrävens Rönnbär
    Uppf Franzén Aji, Norrköping
    Ägare Gunnebro Kerstin, Älta
  4. Swinging Tails Breguet S31284/96
    Född 1996-04-12
    E. Vitötollarns Dacke
    U. Swinging Tails Catalina
    Uppf Jangeroth Susanna, Jangeroth Mats, Borensberg
    Ägare Witén Karin, Karlskoga
  5. S VCH Bella Nova’s Lockande Rödluva S12415/98
    Född 1997-12-30
    E. Decoymans Piper Drögsta
    U. Bella Nova’s Cilla Av Norge
    Uppf Nilsson Gun, Ingatorp
    Ägare Amrén Ahlberg Birgitta, Södertälje

VETERANKLASS HANAR

  1. KBHV-05 NORDUCH NORDV-04 S VCH SV-07 VEUW-08 Star Wars King Size S43699/99
    Född 1999-06-30
    E. NV-96 NV-95 NUCH Sunlit James Junior
    U. S VCH Star Wars Princess-Leia
    Uppf Åström Ulrica, Falun
    Ägare Söderqvist Mikael, Motala
  2. Allydor’s Lessly Rigel S42187/98
    Född 1998-07-15
    E. TJH LPI Foxy Farm’s Barretos Of Butch
    U. Allydor’s Happy Diamonds
    Uppf Lindberg Dorothy, Nynäshamn
    Ägare Magnusson Agneta, Hässelby
  3. Star Wars King Louie S43698/99
    Född 1999-06-30
    E. NV-96 NV-95 NUCH Sunlit James Junior
    U. S VCH Star Wars Princess-Leia
    Uppf Åström Ulrica, Norberg
    Ägare Lindstrand Maritha, Malung
  4. LPI LPII LPIII S LCH S VCH SUCH Foxy Farm’s CH Cissac S43440/97
    Född 1997-06-24
    E. Kanadickens Splanky
    U. Miramichi
    Uppf Lagander Marie-Louise, Knivsta
    Ägare Strand Catarina, Halmstad

 

BÄSTA TIK

  1. LPII SU(U)CH SV-00 Foxy Farm’s Lahaina S54427/98
    Född 1998-10-25
    E. Kanadickens Fredrik Åkare
    U. LPI Foxy Farm’s Butch Saona
    Uppf Lagander Marie-Louise, Knivsta
    Ägare Dyverfeldt Maria, Uppsala
  2. SU(U)CH Agrosofens Kastanjetta S56214/2003
    Född 2003-09-06
    E. S VCH SU(U)CH LPI LPII Tollarbos Quiz A’pollon
    U. SU(U)CH Rödahunds Hitchin Lisa
    Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen, Upplands Väsby
    Ägare Bergquist Annika, Upplands Väsby
  3. LPI LPII SU(U)CH Agrosofens Pudding S47054/2004
    Född 2004-06-06
    E. Vildandens Vigg af Nortchi
    U. Foxy Farm’s Kea Of Prescot
    Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen, Upplands Väsby
    Ägare Andersson Mari, Forshaga
  4. Agrosofens Fiinfina S35127/2008
    Född 2008-04-02
    E. EECH SUCH FIUCH Nordwart Daidalos
    U. SU(U)CH Agrosofens Kastanjetta
    Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen, Upplands Väsby
    Ägare Häggström Helen, Fackelv 15, 74695 Skokloster
  5. Tollca’s Aponi Aus Liebe S50868/2007
    Född 2007-07-21
    E. SU(U)CH LPI Flottatjärn’s Tigger de Amor
    U. LPI Shaggy Toller’s Magic Gipsy
    Uppf Nilsson Petra, Klippan
    Ägare Engberg Maria, Huddinge

BÄSTA HANE

  1. Zappa N13375/05
    Född 2005-05-25
    E. Joey Hurricane River Fox
    U. Shiba
    Uppf Odegaard Heidi, Norge
    Ägare Haugen Karianne, Hamar, Norge
  2. FICH SU(U)CH Jonathan FIN43840/05
    Född 2005-08-15
    E. Nordwart Lorbass
    U. Whiteribbon
    Uppf Matilainen Sini & Luukkonen Mika, Oulu, Finland
    Ägare Kuha Anna, Jääli, Finland
  3. SV-09 Digby Tollers Umi S20661/2008
    Född 2008-02-29
    E. Trindy’s Pilgrim Boy
    U. S VCH SU(U)CH NORDJV-03 SV-06 DKUCH Lauvstuas Snowline Zwinging Betty
    Uppf Joonas Tina, Joonas Agneta, Vellinge
    Ägare Larsson Annika, Vellinge
  4. LPI Digby Tollers Power King S21621/2006
    Född 2006-02-07
    E. Lönnlövets Nougat
    U. S VCH SU(U)CH NORDJV-03 SV-06 DKUCH Lauvstuas Snowline Zwinging Betty
    Uppf Joonas Tina, Joonas Agneta, Vellinge
    Ägare Roosqvist Åsa, Sjöbo
  5. SU(U)CH FICH Tollarbos Milton Lira Banjo S53884/2006
    Född 2006-07-14
    E. Agrosofens Banjo
    U. S VCH SU(U)CH Tollarbos Vilja Alla Spirello
    Uppf Runnemark Louise, Skarpnäck
    Ägare Falk Malin, Mora

 

DISKVALIFICERANDE FEL

  1. Tollarbos Vilde von Ducke S21092/2008
    Född 2008-01-28
    E. S VCH Tollarbos Ducke Molleson
    U. S VCH SU(U)CH LPI LPII Agrosofens Musetta
    Uppf Runnemark Louise, Skarpnäck
    Ägare Karlström Anne, Floda
  2. Foxy Farm’s Luciano de Vargtass S26944/2006
    Född 2006-03-1
    E. S VCH SU(U)CH Vildandens Vargtass af Dinchi
    U. S VCH Foxy Farm’s Sashimi Butch
    Uppf Lagander Marie-Louise, Knivsta
    Ägare Mossberg Anneli, Edane
  3. Fågelsjöns Alfasi-Merlot S15624/2006
    Född 2006-01-18
    E. Renarder’s Keystone Pioneer Aindow
    U. S VCH Rödrävens Snödroppe
    Uppf Bengtsson Weronica, Finspång
    Ägare Oscarsson Karin, Finspång
  4. Digby Tollers Pimento S21067/2007
    Född 2007-03-01
    E. NORDV-07 SU(U)CH SV-06 Digby Tollers Chayton
    U. S VCH Vildandens Digby-Cikoria af Tingcha
    Uppf Joonas Tina, Joonas Agneta, Vellinge
    Ägare Rognes Haakon & Wenche Naust, Heimdal, Norge
  5. LPI LPIII S VCH Working Beauty’s Colourful Cookie S59191/2003
    Född 2003-09-13
    E. S VCH Duck Tail’s Lagaz Av Sigil
    U. S VCH SU(U)CH LPI S LCH Working Beauty’s Amorous Angel
    Uppf Broberg Ann-Katrin, Broberg Tommy, Kil
    Ägare Larsson Maria, Karlstad

 

BARN MED HUND

Yngsta klassen: (samtliga för dela första platsen)

  1. Alma 4 år och Agrosofens Baletta
    My 4 år och Lönnlövets Nässla
    Ida 7 år och Lauvstuas Snowline Zwinging Betty

Äldre klassen:

  1. Elina 12 år och Amidalanaboo
  2. Julia 11 år och Agrosofens Sockertoppa
  3. Fanny 11 år och Vildandens Atlas af Snoddax
  4. Delad plats:
    Wanda 12 år och Lönnlövets Maskros
    Alice 11 år och Digby Tollers Energy Fizz
    Alexandra 12 år och Agrosofens Fiinish