Resultat från specialen Forsvik, Skaraborg 4/8 -7/8 2016

UtställningJaktprovWorkingtestAgilityLydnadMästartitlarna

Foto: Annkie Ahlebrand och Mikaela Gröndahl

BIS & BÄSTA TIK / BIS & BEST FEMALE
JEUW-15 NORD JV-15 SE VCH West Coast Tollers Geisha
SE47509/2014 FÖDD 2014-08-02,
E. SE VCH SE U(U)CH LPI LPII RLD N RLD F Hummelviksgårdens Golden Theodor,
U. SE VCH LPI West Coast Tollers Loca,
Uppf Svensson Eva, Torslanda,
Ägare Bryngelsson Alva, Torslanda
BIM & BÄSTA HANE / BOS & BEST MALE
NORD JV-15 Svensdotters Oslagbara Obelix
SE55420/2014 FÖDD 2014-10-11,
E. SE U(U)CH Shaggy Toller’s Rocky Mountain High, U. RLD N Svensdotters Listiga-Lizi ,
Uppf Johansson Lena, Vingåker,
Ägare Andersson Linda, Sandviken
TOLLARMÄSTARE / TOLLERMASTER
NO UCH SE UCH Aktiviva’s Protos d’Nash
SE15513/2010 FÖDD 2010-01-01,
E. Vermillion Nash The Dreamworker, U. SE UCH Agrosofens Menuetta,
Uppf Hallgren Susanna, Björklinge
Ägare Johnsson Marina, Brandbergen
JUNIORTOLLARMÄSTARE / JUNIORTOLLERMASTER
Rödtottarnas Sjöguld
SE42885/2014 FÖDD 2014-06-09,
E. SE UCH SE J(T)CH Agrosofens Calypso, U. Agrosofens Sockersöta,
Uppf Wang Erika, Kungälv
Ägare Weimén Jennie, Västra Frölunda
ÅRETS LYDNADSTOLLARE / OBEDIENCETOLLER OF THE YEAR
LPII LPIII Krokasmedens Å-Lewis
SE15012/2013 FÖDD 2013-01-13,
E. LPI LPII LPIII LPELIT Krokasmedens Diezel, U. LPI LPII Honey Creek’s Celtic,
Uppf Abrahamsson Louise, Mattsson Stefan, Älvängen,
Ägare Svensson Martina, Skärhamn
ÅRETS AGILITYTOLLARE / AGILITYTOLLER OF THE YEAR
Mountain Toller’s Darmio Mila
NO36835/13 FÖDD 2013-05-08,
E. Mio Mood Ferdinand, U. Adoreas Red Daria,
Uppf Havig Camilla Mood, Norge,
Ägare Sörby Marthe, Norge
ÅRETS VILTSPÅRTOLLARE / GAMETRACKINGTOLLER OF THE YEAR
DK VCH FI VCH NORD VCH NO UCH NO VCH SE U(U)CH SE VCH NMB-13 Vildandens Humle Af Tingcha
S12985/2004 FÖDD 2003-12-27,
E. Bella Nova’s Didis Challe, U. SE UCH SE VCH Vildandens Knipa Af Nortchi,
Uppf Björgell Anette, Bunkeflostrand,
Ägare Järnegren Johanna, Norge
ÅRETS SVENSKA JAKTPROVSMERITERADE PÅ B-PROV / SWEDISH FIELDTOLLER OF THE YEAR
SE J(T)CH SE LCH SE UCH SE VCH Agrosofens Fiinslip
S35123/2008 FÖDD 2008-04-02,
E. Nordwart Daidalos, U. Agrosofens Kastanjetta,
Uppf Bergquist Annika, Häggström Helen, Upplands Väsby,
Ägare Johansson Liselott, Götene
ÅRETS SVENSKA TOLLINGJAKTPROVSMERITERADE / SWEDISH TOLLINGTESTTOLLER OF THE YEAR
River Fox Ganti Quebec Af Gine
S37506/2008 FÖDD 2008-05-05,
E. Webley’s Gibli, U. River Fox Butterfly,
Uppf Sparre Lis, Bunkeflostrand,
Ägare Haraldsson Sverker, Klågerup
BÄSTA VALP / BEST PUPPY
Agrosofens Sprakfåle
SE22402/2016 FÖDD 2016-03-21,
E. SE VCH NORD UCH RLD N RLD F NORD JV-11 Tollarbos Charley Mikkels Gutt, U. RLD N RLD FSE JV-12 Agrosofens Sockerärta,
Uppf Bergquist Annika, Häggström Helena, Järlåsa,
Ägare Appelberg Emma, Uppsala
KLASSVINNARE / WINNER OF CLASS
BIS VALP / BIS PUPPY
Agrosofens Sprakfåle
Ägare Appelberg Emma, Uppsala
BIM VALP / BOS PUPPY
Agrosofens Vildbatting
Ägare Ekelund Sofie, Bergshamra
BIS JUNIOR / BIS JUNIOR
Agildes My Glorious Emerald Stone
Ägare Sköldestig Siw, Mjölby
BIM JUNIOR / BOS JUNIOR
Alba Nuadh Gwenny’s Working Secret
Ägare Douma Lieuwe, Holland
BIS UNGHUND / BIS YOUNGSTER
NORD JV-15 Svensdotters Oslagbara Obelix
Ägare Andersson Linda, Sandviken
BIM UNGHUND / BOS YOUNGSTER
Reponi Syysunelma
Ägare Tarvonen Riikka, Finland
BIS JAKTKLASS / BIS WORKING CLASS
FDI HTMI HTMII LPI LPII RLD N&F&A&M SE UCH Arbetsviljans Hallongrotta
Ägare Fredriksson Anna, Fornåsa
BIM JAKTKLASS / BOS WORKING CLASS
Arbetsviljans Flinta
Ägare Fredriksson Kenth, Linköping
BIS ÖPPENKLASS / BIS OPEN CLASS
JEUW-15 NORD JV-15 SE VCH West Coast Tollers Geisha
Ägare Bryngelsson Alva, Torslanda
BIM ÖPPENKLASS / BOS OPEN CLASS
Agildes Heart Of Steel
Ägare van Den Bosch Joris, Belgien
BIS CHAMPIONKLASS / BIS CHAMPION CLASS
Turbofox’s First Star Edition
Ägare Kleven Trude, Norge
BIM CHAMPIONKLASS / BOS CHAMPION CLASS
Desire Of Red Glory
Ägare de Jong Linda, Holland
BÄSTA CHAMPION med jaktmerit (BIS) / BEST CHAMPION with hunting merit (BIS)
FDI HTMI HTMII LPI LPII RLD N, F, A,M SE UCH Arbetsviljans Hallongrotta
Ägare Fredriksson Anna, Fornåsa
BÄSTA CHAMPION med jaktmerit (BIM) / BEST CHAMPION with hunting merit (BOS)
SE UCH SE VCH Fägrings Salty Chinook
Ägare Johansson Therese, Svenshögen
BIS SENIORKLASS / BIS SENIOR CLASS
LPI LPII LPIII RLD N&F&A SE LCH SE U(U)CH SE VCH Rus N’ Riv Zuar’s Who’s That Girl
Ägare Knutsson Therese och Christensen Laila, Knislinge
BIM SENIORKLASS / BOS SENIOR CLASS
C.I.E. LPI LPII NORD UCH Bluenosers Pacific Perry
Ägare Åhs Gunilla, Hallsberg
BIS VETERANKLASS / BIS VETERAN CLASS
SE UCH Agrosofens Menuetta
Ägare Hallgren Susanna, Björklinge
BIM VETERANKLASS / BOS VETERAN CLASS
DK UCH SE U(U)CH Agildes Dreamhunter
Ägare Jensen Pia, Danmark
BIS DISKVALIFICERANDE FEL / BIS CLASS FOR DISQUALIFYING FAULTS
Waswanipi Arya
Ägare Andrea Böhm, Tyskland
BIM DISKVALIFICERANDE FEL / BOS CLASS FOR DISQUALIFYING FAULTS
LP1 RDL N Swinging Tails Arts And Craft
Ägare Nordqvist Elisabet, Järfälla
BIS AVELSKLASS / BIS PROGENITYGROUP
LPI LPII LPIII SE LCH SE (U)CH SE VCH RLD-N RLD-F RLD-A RLD-M Rus N’ Riv Zuar’s Who’s That Girl
Ägare Christensen Laila, Knutsson Therese, Edsbyn
BIS UPPFÖDARKLASS / BIS BREEDERSGROUP
Lauvstuas, Holte Anne-Lise, Norge
CIE NORD UCH NJV-11 Lauvstuas Naico Starchacing Fox
NORD UCH NJV-13 Lauvstuas Raico Tif N`Tumble
CIE NORD UCH NV-13, KBHV-15 Lauvstuas Toya Thezor
N UCH NJV-12 Lauvstuas Tia Winterstar
BARN MED HUND
Vera Eriksson med Java

Med reservation för ev skrivfel / Typing errors can occur