Jaktnål och övriga plaketter

Jaktnålen är en utmärkelse som Tollarklubben delar ut till tollare som varit framgångsrika på svenska jaktprov. En hund kan erhålla ett brons för pris i nkl, ett silver för pris i ökl och ett guld för pris i ekl och respektive valör kan bara erhållas EN gång per hund.

Jaktnålen kan erhållas valfritt på officiella tollingjaktprov eller officiella retrieverjaktprov och utdelning sker på klubbmötet. Endast medlemmar kan ansöka om nål och ansökan kan endast göras för merit erhållen kalenderåret innan aktuellt klubbmöte. Nålen hämtas på klubbmötet av ansökande medlem eller dess ombud.

Årtalet avser Klubbmötet då jaktnålen delats ut.

Jaktnålar utdelade på Klubbmötet 2016: Jaktnålar 2016

2015 – Tollingjaktprov och Retrieverprov
brons 1:a nkl Sara Jansson, Agrosofens Lustigkurra, 1 nkl
Kenth Fredriksson, Arbetsviljans Flinta, 1 nkl
Weronica Bengtsson, Arbetsviljans Fågelbärslöv, 1 nkl
Sandra Wikman, Attrahunt’s Achievement, 1 nkl
Ulrika Bergström, Bygdefjärdens Fem on Top, 1 nkl
Åsa Roosqvist, Digby Tollers Daytona, 1 nkl
Agneta Joonas, Digby Tollers Testarossa, 1 nkl
Kristina Nilbrink, Lönnlövets Scilla, 1 nkl
Linda Rogberg, Hjärterdams Suspiciousmind, 1 nkl
Marie Eklöv, Redadict Diving Diamonds, 1 nkl
Therese Blomqvist, Renarder´s Toyota Andy, 1 nkl
Ingela Sandenskog, River Fox Red Blaze Of Texmo, 1 nkl
2:a nkl Marika Lundin, Agildes M&M Taste Like Marshmallow, 2 nkl
Susanne Viker, Agrosofens Spelevink, 2 nkl
Anna Fredriksson, Arbetsviljans Gnejs, 2 nkl
Anette Björgell, Vildandens Leet af Pixboot, 2 nkl
3:e nkl Tobias Kingfeldt, Agrosofens Humorissa, 3 nkl
Eeva Miilunpalo, Agrosofens Sockerdröm, 3 nkl
Marie Eklöv, Andrummets Suggan TP, 3 nkl
Tina Byrsell, Redadict Greedy Bandit, 3 nkl
Gunther Walkemayer, Springvale MicMac Kuusyii Pintail, 3 nkl
Kerstin Kvarnlöf, Swinging Talis Lode Star, 3 nkl
silver 1:a ökl Hanna Isaksson, Agildes Surprise Prix d’Hobbe, 1 ökl
Anna Lideborg, Andrummets Eviga, 1 ökl
Håkan Linde, Inlicio 6th Sense, 1 ökl
Anna Fredriksson, Arbetsviljans Hallongrotta, 1 ökl
2:a ökl Therese Johansson, Fägrings Salty Moonlight, 2 ökl
3:e ökl Lena Lillstrand, Lönnlövets Busa, 3 ökl
Gunther Walkemayer, MicMac Hunters Hettdyii, 3 ökl
guld 1:a ökl Therese Johansson, Fägring Salty Chinook, 1 ekl
Malin Goding, Lönnlövets Hasta, 1 ekl
2:a ökl Håkan Linde, Inlicio 6th Sense, 2 ekl
3:e ökl Lis Sparre, Agrosofens Lindanserska, 3 ekl
Anna Fredriksson, Arbetsviljans Hallongrotta, 3 ekl
2014 – Tollingjaktprov och Retrieverprov
brons 1:a nkl Lieuwe Douma, Suncatcher’s Wonder-Worker, 1 HP tjp
Hanna Isaksson, Agildes Surprise Prix d’Hobbe, 1 tjp
Annika Bergquist, Agrosofens Cirkusprinsessa, 1 tjp
Maria Ivarsson, Agrosofens Sockerärta, 1 tjp
Tuula Lindroos, AquaFox DuKi Ahtaajansolmu, 1 tjp
Henrik Jensen, Blazing Fowler’s Cirkus Fakir, 1 tjp
Mariette Näslund, Blazing Sun Back To Basic, 1 tjp
Therese Johansson, Fägrings Salty Moonlight, 1 tjp
Maria Lindén, Hunter’s Moonlight Flying Tassa, 1 tjp
Lotta Bering, Inlicios 1st Born, 1 tjp
Håkan Linde, Inlicios 6th Sense, 1 tjp
Johanna Järnegren, Inlicios 7th Heaven, 1 tjp
Jessica Mattsson, Riverbreeze Dream Team Kiowa, 1 tjp
2:a nkl Mariana Gretener, Hunter’s Moonlight Flying Viggo, 2 tjp
Günter Walkemeyer, Mic Mac Hunter’s Hettdyii, 2 tjp
Carina Boijertz, Vildandens Nix af Snoddax, 2 tjp
3:e nkl Anna Lideborg, Andrummets Eviga, 3 tjp
Marie Eklöv, Andrummets Fisk, 3 tjp
Hans Abrahamsson, Andrummets Nära, 3 tjp
Anna-Karin Ericsson, Fågelsjöns Fjällfina, 3 tjp
Perly Berge, Runforfun`s Absolute Cute, 3 tjp
silver 1:a ökl Lindsay Savels, Hunter’s Moonlight Bluebell Gwendolyne, 1 tjp
Lindsay Savels, Imdarwinjr, 1 tjp
Johanna Järnegren, Inlicios 7th Heaven, 1 tjp
Lennart Enström, West Coast Tollers Mumin, 1 tjp
2:a ökl Erika Wang, Agrosofens Sockersöta, 2 tjp
Marie Kinder, Blazing Fowler’s Apache, 2 tjp
Lisa-Marie Rössling, Devilish Kenobi The Diligent Red Hunter, 2 tjp
Tina Joonas, Digby Tollers Duck Lips, 2 tjp
Therese Johansson, Fägrings Salty Moonlight, 2 tjp
3:e ökl Malin Nelson, Agrosofens Bolero, 3 tjp
Åsa Roosqvist, Aktiviva’s Primero d’Nash, 3 tjp
Marina Johnsson, Aktivivas Protos d’Nash, 3 tjp
Henrik Jensen, Blazing Fowler’s Cirkus Fakir, 3 tjp
Günter Walkemeyer, Mic Mac Hunter’s Flassh Solo, 3 tjp
Monica van Leeuwen, Tollarbos Charley Mikkels Gutt, 3 tjp
guld 2:a ekl Annika Bergquist, Agrosofens Fiina i Kråksången, 2 tjp
3:e ekl Sussie Stier, Agrosofens Bingo-Lotta, 3 tjp
Hanne Sølvkjær, Springer Nova’s Luna Tvindelstrup, 3 tjp
SE J(T)CH Mariette Näslund, Agrosofens Calypso
Liselott Johansson, Agrosofens Fiinslip
2013 – Tollingjaktprov och Retrieverprov
brons 1:a nkl Anna Bergwall, Agrosofens Fiinemang, 1:a tjp
Erika Wang, Agrosofens Sockersöta, 1:a tjp + 3:e retr prov
Marie-Louise Huldt, Arbetsviljans Schackruta, 1:a tjp
Erich Toftemo, Bluenosers Pacific PetiTess Toftemo, 1:a tjp
Tina Joonas, Digby Tollers Duck Lips, 1:a tjp
Sandra Wikman, Krokasmedens Perfect Performance, 1:a tjp
Monica van Leeuwen, Tollarbos Charley Mikkels Gutt, 1:a tjp
2:a nkl Anna Arvsten, Aktiviva’s Primo D’Nash, 2:a tjp
Sussie Stier, Siipiveikon Viis Veisaa, 2:a tjp
3:e nkl Frida Forsberg, Min Vilda Busiga Bläsand, 3:e tjp
Elisabet Nordqvist, Swinging Tails Arts And Craft, 3:e tjp
silver 1:a ökl Anette Björgell, Kanadickens Dolphin of Mafli, 1:a tjp
Marie-Louise Huldt, Lönnlövets Nässla, 1:a tjp
2:a ökl Sussie Stier, Agrosofens Bingo-Lotta, 2:a tjp
Lis Sparre, Agrosofens Lindanserska, 2:a tjp
Kristina Nilbrink, Lönnlövets Spurta, 2:a tjp
3:e ökl Annika Bergquist, Agrosofens Fiina i Kråksången, 3:a tjp
guld 1:a ekl Mariette Näslund, Agrosofens Calypso, 1:a HP tjp
Liselott Johansson, Agrosofens Fiinslip, 1:a tjp
Catta Strand, Kanadickens John Dory of Mafli, 1:a tjp
Marie-Louise Huldt, Lönnlövets Nässla, 1:a tjp
Ingela Sandenskog, Lönnlövets Watt, 1:a tjp
Mats Gunnarsson, MR-Canadien, 1:a tjp
Chatrin Molin, Sävikens Bumblebee af Nema, 1:a tjp
2:a ekl Monica Beijer, Agrosofens Rödtopp, 2:a tjp
3:e ekl Jan Alenfall, Agrosofens Marsipan Konfekt, 3:e tjp
Sanna Hallgren, Agrosofens Menuetta, 3:e tjp
Erika Wang, Agrosofens Sockertoppa, 3:e tjp
Lena Fjellstedt, Hummelviksgårdens Gin and Tonic, 3:e tjp
Anette Björgell, Kanadickens Dolphin of Mafli, 3:e tjp
Sverker Haraldsson, River Fox Ganti Gine af Quebec, 3:e tjp
Marie Kinder, Riverbreeze Tickling Pearl, 3:e tjp
2012 – Tollingjaktprov och Retrieverprov
brons 1:a nkl Marie Kinder, Blazing Fowler’s Apache, 1:a tjp
Jennie Nilsson, SE VCH LPI LPII Bluenosers Pacific Phoenix, 1:a tjp
Torbjörn Holmgren, Bluenoser’s Roxane, 1:a tjp
Kristina Nilbrink, SE VCH Lönnlövets Spurta, 1:a tjp+3:a retr.prov
Annette Lindström, Riverbreeze Key Of Victory,1:a tjp
Eva Mattsson, Tollarbos Tolle von Ducke, 1:a retr.prov
Ingrid Freij, Tollartrollets Indian, 1:a tjp
2:a nkl Lis Sparre, Agrosofens Lindanserska, 2:a tjp
Sanna Hallgren, Aktiviva’s Prima d’Nash, 2:a tjp
Anna Fredriksson, Arbetsviljans Hallongrotta, 2:a tjp+2:a retr.prov
Susanne Stjernfeldt, Arbetsviljans Kolakaka, 2:a tjp
Marina Johnsson, Tollarbos Ozzy på Ehmilsvis, 2:a tjp
3:e nkl Åsa Roosqvist, Aktiviva’s Primero d’Nash, 3:a tjp
Marina Johnsson, Aktivivas Protos d’Nash, 3:a tjp
Lena Dahlblom, Mäkiharjun Real-X-Duck Dog, 3:a tjp
silver 1:a ökl Liselott Johansson, SE UCH SV UCH Agrosofens Fiinslip, 1:a tjp
Jennie Nilsson, SE VCH LPI LPII Bluenosers Pacific Phoenix, 1:a tjp
Sverker Haraldsson, River Fox Ganti Quebec Af Gine, 1:a tjp x2
2:a ökl Eva Mattsson, Tollarbos Tolle von Ducke, 2:a tjp
3:e ökl Johanna Andersson, Agrosofens Fiinlir, 3:a tjp
Tina Byrsell, Redadict Unstoppable, 3:a tjp
Titti Karlström, Tollarbos Vilde von Ducke, 3:a tjp
2011 – Tollingjaktprov och Retrieverprov
brons 1:a nkl Liselott Johansson, SE U(U)CH Agrosofens Fiinslip, 1:a tjp+1:a retr.prov
Annika Sandin, LPELIT Lönnlövets Kalori, 1:a tjp+1:a retr.prov (2009)
Erika Wang, LPELIT LPI LPII LPIII Agrosofens Sockertoppa, 1:a tjp+1:a retr.prov
Johanna Andersson, Agrosofens Fiinlir, 1:a tjp+2:a retr.prov
Monica Beijer, Agrosofens Rödtopp, 1:a tjp+3:a retr.prov
Carina Larsson, SE VCH Vildandens Atlas af Snoddax, 1:a tjp+3:a retr.prov
Tina Byrsell, Redadict Unstoppable, 1:a retr.prov
Sverker Haraldsson, River Fox Ganti Quebec Af Gine, 1:a tjp
Marie-Louise Huldt, Lönnlövets Nässla, 1:a tjp
Carina Larsson, SE VCH Lönnlövets Snoddas, 1:a retr.prov
Jenny McCarthy, LPI Agrosofens Fjälltopp, 1:a tjp
Ammie Morin, Tollarbos Nacho på Ehmilsvis, 1:a tjp
Ute Nagl, Foxgrove’s Moonlight Gunner, 1:a tjp
Sanna Norén, Vildandens Pangbrud af Axquiz, 1:a tjp
Andreas Sommarström, Renarder’s Auran Cedax, 1:a tjp
Catarina Strand, Kanadickens John Dory Of Mafli, 1:a retr.prov
Marianne Walkemeyer, Mic Mac Hunter’s Flassh Solo, 1:a tjp
2:a nkl Marie Eklöv, Redadict Diving Diamonds, 2:a tjp+3:a retr.prov
Frida Forsberg, Fagerlands Röda Poppel De AmoreX, 2:a tjp
Malin Goding, Lönnlövets Hasta, 2:a tjp
Sussie Stier, Agrosofens Bingo-Lotta, 2:a retr.prov
Ann-Sofi Åkesson, SE U(U)CH LPI River Fox Jackpot of Jeba, 2:a tjp
3:e nkl Eva Nordenberg, Lönnlövets Tistel, 3:a tjp+3:a retr.prov
Annika Bergquist, Agrosofens Fiina i Kråksången, 3:a retr.prov
Helen Häggström, Agrosofens Tipptoppa, 3:a tjp
Ingela Sandenskog, LPI LPII LPIII Lönnlövets Watt, 3:a retr.prov
Bo Tengberg, River Fox Joker of Jeba, 3:a tjp
silver 1:a ökl Catarina Strand, Kanadickens John Dory Of Mafli, 1:a retr.prov+2:a tjp
Mats Gunnarsson, LPI, LPII, NO UCH, SE U(U)CH Mr-Canadien, 1:a tjp
Ute Nagl, Hunter’s Moonlight Caylee Vom Lech-Toller Nest, 1:a tjp
Erika Wang, LPELIT LPI LPII LPIII Agrosofens Sockertoppa, 1:a tjp
2:a ökl Johanna Andersson, SE UCH, SE VCH Agrosofens Tico Tico, 2:a tjp
Mats Bergström, SE VCH Krossbergets Cabelasmarsh, 2:a tjp
Marie-Louise Huldt, Lönnlövets Nässla, 2:a tjp
Ute Nagl, Hunter’s Moonlight Arcadian Kjuna, 2:a tjp
3:e ökl Monica Beijer, Agrosofens Rödtopp, 3:a tjp
Annika Bergquist, SE U(U)CH Rödahunds Hitchin Lisa, 3:a tjp
Petter Jansson, SE U(U)CH, SE VCH Agrosofens Piruetta, 3:a tjp
2010 – Tollingjaktprov och Retrieverprov
brons 1:a nkl Malin Nelson (retr + tjp), Ulrica Bergström (tjp samt 2:a tjp 2008), Tina Joonas (tjp), Titti Karlström (tjp), Frida Kjellberg (tjp), Lotta Strömberg (tjp)
2:a nkl Maria Lindén (tjp)
3:e nkl Arne Andersson (tjp), GunnBritt Krüger Andersson (tjp), Anette Björgell (tjp), Susanne Holmberg (tjp), Petter Jansson (tjp), Agneta Joonas (tjp), Håkan Linde (tjp), Caroline Åvall (tjp)
silver 1:a ökl Mariette Näslund (retr + tjp), Susanna Hallgren (tjp samt 3:e retr); Jan Alenfall (x2 tjp), Marie Kinder (tjp), Chatrin Molin (tjp), Åsa Roosqvist (tjp)
2:a ökl Cecilia Bergling (retr + 1:a tjp DK), Tina Joonas (tjp + tjp DK)
3:e ökl Martina Fransson (retr), Carina Larsson (tjp)
2009 – Tollingjaktprov och Retrieverprov
brons 1:a nkl Martina Fransson (retr), Åsa Roosqvist (retr+ tjp), Chatrin Molin (tjp)
2:a nkl Johanna Andersson (tjp samt 3:e retr), Agneta Joonas (tjp), Helena Mijatov (tjp + retr)
3:e nkl Marie Eklöv (tjp), Annie Kavén (retr)
silver 1:a ökl Anette Johansson (retr), Lotta Strömberg (tjp), Lis Sparre (tjp samt 3:e retr)
2:a ökl Chatrin Molin (tjp)
2008 – Tollingjaktprov och Retrieverprov
brons 1:a nkl Cecilia Bergling (retr), Anette Johansson (retr), Karin Juninger (retr), Malin Falk (tjp), Susanna Hallgren (tjp)
2:a nkl Jan Alenfall (tjp), Weronica Bengtsson (tjp), Tina Joonas (tjp), Marie Kinder (tjp), Mariette Näslund (tjp), Lars-Göran Hagström (tjp)
3:e nkl Mari Andersson (tjp), Lena Dahlbom (tjp), Therese Helmersson (tjp), Helena Mijatov (tjp), Karin Oscarsson (tjp), Ingela Sandenskog (tjp)
silver 1:a ökl Sverker Haraldsson (tjp)
2:a ökl Anette Berggren (tjp), Camilla Berggren (tjp), Cecilia Bergling (tjp), Ulf Mattsson (tjp)
3:e ökl Louise Thornqvist (retr), Annika Bergquist (tjp), Susanna Hallgren (tjp), Karin Juninger (tjp), Louise Runnemark
2007
Uppgift saknas
2006 – Retrieverprov
brons 1:a nkl Linda Gestrinius, Anette Johansson
3:e ukl / nkl Tina Byrsell, Weronica Bengtsson, Louise Thornqvist
2005 – Retrieverprov
brons 1:a nkl Tuula Lindroos
2:a ukl / nkl Lis Sparre, Sverker Haraldsson
3:e ukl / nkl Anna Fredriksson, Louise Runnemark, Annika Bergquist, Jan-Inge Glenberg
silver 2:a ökl Catarina Strand
3:e ökl Anna Fredriksson
guld 1:a elit Martina Fransson
2004 – Retrieverprov
brons 1:a nkl Katrin Karlsson, Anna Fredriksson, Therese Blomqvist, Catarina Strand
2:a nkl Catarina Strand
3:e nkl Tina Byrsell
Brukschampionplakett Annika Wendemar
2003 – Retrieverprov
brons ukl / nkl Camilla Berggren, Sverker Haraldsson, Louise Thornqvist
silver ökl Sverker Haraldsson, Louise Thornqvist
2002 – Retrieverprov
brons ukl / nkl Susanna Jangeroth, Anna Scharin, Anette Berggren, Monica Westin, Patrik Madsén
Brukschampionplakett Malin Vestberg
2001 – Retrieverprov
brons ukl / nkl Milan Pavlovic, Kerstin Lindwall, Anette Johansson, Eva Strandberg, Lars Finne, Anders Wahlberg & Foxy Farm’s Butch Borup (2 nkl)
silver ökl Lars Finne
guld elit Lars Finne
Brukschampionplakett Louise Pedersen, Anders Tunmarker
1999 – Retrieverprov
brons nkl Lena Högfeldt
silver ökl Kjell Röhr
1997 – Retrieverprov
silver ökl Anders Wahlberg & Flottatjärn’s Kitimat Casey (3 ökl)
1996 – Retrieverprov
brons nkl Anders Wahlberg & Flottatjärn’s Kitimat Casey (1 nkl)
1994 – Retrieverprov
brons nkl Ingrid Larsson & Drögstas Top Sail of Bluenose (3 ul/nkl)